Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 1 czerwca 2020

Ekspert radzi: Jak odpowiednio dobrać sakwy rowerowe?

Materiał partnera:

Kiedy wchodzimy na wyższy poziom turystyki rowerowej, chcemy podwyższyć również komfort podczas jazdy. Jednym z elementów wyposażenia, które mają znaczący wpływ na ten aspekt podróży, są sakwy rowerowe. Jak wybrać odpowiedni model? Oto kilka wskazówek, które pomogą w dokonaniu dobrego wyboru.

Ekspert radzi: Jak odpowiednio dobrać sakwy rowerowe?


Na podróż czy do miasta?Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy ustalić jest przeznaczenie sakwy. Inna sakwa sprawdzi się w mieście, gdzie służyć będzie do przewożenia laptopa i dokumentów albo innych drobiazgów. Taki model nie musi oferować dużej przestrzeni. Znacznie bardziej istotny będzie jej wygląd i nowoczesny design. Jeszcze inna sakwy na rower sprawdzą się podczas wycieczki rowerowej. Taka, którą chcemy zabrać w odległą podróż, musi posiadać bardziej specjalistyczne parametry. Odpowiedni model, przeznaczony do turystyki rowerowej powinien być przede wszystkim wodoszczelny.

jak_dobrać_sakwy_rowerowe_1


Pojemność sakwy rowerowejSakwa, którą będziemy mieli przy sobie, podczas poruszania się po mieście nie musi być duża. Optymalne będą sakwy rowerowe o łącznej pojemności 30 litrów. Długa podróż jednośladem wymaga od nas zabrania większej ilości rzeczy, co wiąże się z potrzebą zwiększenia przestrzeni bagażowej. Minimalna pojemność sakw w tym przypadku do minimum 50 litrów. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli o znacznie większych gabarytach, jednak nieprześcigniona w tej konkurencji pozostaje marka Ortlieb, która jako jedna z pierwszych wprowadziła do oferty sakwy o łącznej pojemności 70 litrów! Jeżeli jednak nie mamy już mniejsze sakwy i nie chcemy kupować kolejnego kompletu, to zawsze możemy dokupić dodatkowe kieszenie i torby.

Gdzie zamontować torby rowerowe?To w którym miejscu zamontujemy nasze sakwy nie pozostaje bez znaczenia. Odpowiednie rozłożenie ciężaru bagażu wpływa na optymalne wyważenie roweru. Co z kolei przekłada się na jego zwrotność, a zarazem bezpieczeństwo podczas jazdy. Z tego powodu, przy cięższym bagażu, warto rozważyć zaopatrzenie się w dwa komplety sakw - jeden na przód i jeden na tył roweru. Obciążenie jedynie tylnego koła mogłoby doprowadzić do jego przeciążenia i uszkodzenia. W celu uniknięcia poważnych komplikacji na trasie, jeszcze na etapie planowania, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na rozłożenie ciężaru.

jak_dobrać_sakwy_rowerowe_2


Wodoszczelność i trwałość sakwy rowerowejNajlepsze modele szyte są z materiałów trwałych i odpornych na uszkodzenia, takich jak Cordura czy poliestr. W obu przypadkach producenci dodatkowo powlekają tkaniny warstwą PVC, która gwarantuje całkowitą wodoszczelność. Efekt ten jest dodatkowo wzmacniany przez zastosowanie technologii klejonych szwów. Na wodoszczelność sakwy wpływ ma również sposób jej zamknięcia. Sprawdzonymi, a zarazem najpopularniejszymi systemami zamykania, są: kaptur i rolowanie. Oba rozwiązania umożliwiają łatwy dostęp do zawartości oraz gwarantują pełną wodoszczelność. Jeżeli nasz wybór padnie na model spełniający wszystkie wyżej wymienione wymagania, to będziemy mieli 100% pewność, że nasz ekwipunek nie ulegnie przemoknięciu. Jest to tym bardziej ważne, ze względu na to, że nasiąknięty woda sprzęt odczuwalnie zwiększa swój ciężar, co z kolei wpływa na komfort podczas jazdy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?Kolejną kwestią, o której należy pamiętać podczas wybierania odpowiedniego modelu, jest sposób montażu i demontażu. Najlepsze sakwy rowerowe, posiadają systemy montażowe dopracowane pod każdym, nawet najmniejszym szczegółem i umożliwiają założenie sakwy za pomocą jednego ruchu. Ponadto, nasza sakwa powinna posiadać elementy odblaskowe, które zwiększą widoczność na szlaku podczas pochmurnych dni lub kiedy dopadnie nas zmrok. Wiele korzyści płynie również z posiadania modeli, zaopatrzonych w uchwyty transportowe, pozwalające na swobodne transportowanie sakwy po skończonej jeździe. Długa podróż wiąże się ze zwiększoną ilością niezbędnych rzeczy, co z kolei sprawia, że zwiększeniu ulega również objętość bagażu. W takiej sytuacji obecność pasów kompresyjnych, które pozwolą na zmniejszenie jego objętości, może okazać się nieoceniona.

Dodatkowa przestrzeń - torby roweroweDoskonałą alternatywą dla kolejnej, dużej sakwy są torby rowerowe, które doskonale sprawdzą jako jako swego rodzaju “bagaż podręczny”. Najpopularniejsze modele są montowane na kierownicę. Sakwa na kierownicę umożliwia szybki i bezpośredni dostęp do najpotrzebniejszych rzeczy. We wnętrzu takiej torby pomieszczą się takie akcesoria jak telefon, aparat, powerbank, portfel, apteczka… czyli wszystko, to co podczas podróży jest najważniejsze i co zawsze dobrze mieć w zasięgu ręki. Dodatkowo, na klapie torby rowerowej, można zamontować mapnik z mapą, który posłuży nam jako wodoodporna nawigacja. Oczywiście, na rynku turystycznym, istnieją również inne, równie praktyczne modele np. montowane na ramie, czy umieszczane pod siodełkiem.

jak_dobrać_sakwy_rowerowe_3


Jak zapakować sprzęt?W przypadku najprostszego rozwiązania, czyli kompletu sakw montowanych w tylnej części roweru, sprawa jest bardzo prosta. Należy jedynie pamiętać o odpowiednim podziale wyposażenia według kategorii. W jednej sakwie powinny znaleźć się wyłącznie takie rzeczy jak odzież, kosmetyki, ręcznik. Najlepszym rozwiązaniem będzie również umieszczenie lekkiej bluzy lub kurtki przeciwdeszczowej na samej górze, tak by w razie niepogody móc szybko skorzystać z dodatkowego okrycia. Natomiast druga sajwa powinna posłużyć jako miejsce do przechowywania sprzętu biwakowego - przekąsek, żywności liofilizowanej, palnika i naczyń turystycznych. Jeżeli planujemy także spanie na dziko, to warto zaopatrzyć się jeszcze w worek transportowy, którym zabezpieczymy przed deszczem namiot, śpiwory i maty.