Wiadomości

  • 19 maja 2020
  • 25 maja 2020
  • wyświetleń: 4485

Działki pod budowę domów dla mieszkańców Tychów od miasta

Brzoskwiniowa, Przepiórek, Spacerowa, Browarowa, Zimorodków, Poprzeczna, Sosnowa i Wiejska - przy tych tyskich ulicach wkrótce mogą powstać nowe domy, wybudowane w ramach kolejnej edycji programu, dzięki któremu mieszkańcy mogą nabyć działki gminne pod budowę domów jednorodzinnych. W sumie do wyboru są 22 działki, każda o powierzchni od 320 do 1076 m.kw.

Tychy z lotu ptaka dron
fot. UM Tychy


W 2016 roku w Tychach realizowano program, dzięki któremu mieszkańcom udało się nabyć działki pod budowę domów jednorodzinnych za znacznie niższą niż dotychczas cenę. Zamiast kupować działkę, mieszkańcy nabywali prawo jej wieczystego użytkowania. Koszt działki był wówczas niższy o kilkadziesiąt procent. W ten sposób nabyto 25 z 27 proponowanych działek. Wszystkie są już dziś zabudowane. Od początku władze miasta deklarowały kontynuacje programu. W między czasie zmieniły się jednak przepisy, a użytkowanie wieczyste zostało zniesione. Szukano więc innego rozwiązania.

- Program realizowany kilka lat temu cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Dzięki niemu kilkudziesięciu rodzinom udało się spełnić marzenia o własnych domu w Tychach. Do dziś nabywcy piszą do nas i informują, jak im idzie budowa, kiedy się wprowadzają itp. Wiedzieliśmy, że będziemy go kontynuowali. Musieliśmy jednak zmienić formułę - mówi Igor Śmietański, zastępca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej.

Nabycie gruntów nastąpi w drodze przetargu. Cena metra kwadratowego działki, wynikająca z operatu szacunkowego będzie ceną wywoławczą (od 195 złotych/m kw.) Osoba, która wygra przetarg przed podpisaniem aktu notarialnego będzie musiała wpłacić wylicytowaną kwotę.

- Planujemy ogłosić przetargi w drugiej połowie czerwca, natomiast odbędą się one pod koniec sierpnia lub na początku września - mówi Katarzyna Szymkowska - naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w UM Tychy.

Wszystkie informacje dotyczące oferowanych działek są dostępne na stronie http://inwestycje.umtychy.pl/oferty/dzialki-pod-budownictwo-mieszkaniowe,16.

Do wyboru są cztery działki na ulicy Brzoskwiniowej o powierzchni od 320 do 477 metrów kw., dwie blisko 500-metrowe działki na ulicy Przepiórek, trzy działki na ulicy Spacerowej, każda o powierzchni ponad 1000 metrów kw., dwie blisko 800-metrowe działki na ulicy Browarowej i dwie nieco większe na ulicy Zimorodków, sześć działek na ulicy Poprzecznej o powierzchni od 337 do 867 m. kw. dwie niemal 500-metrowe na ulicy Sosnowej i jedna na ulicy Wiejskiej o pow. 611 metrów kwadratowych.

- Grunty w Tychach nie należą do tanich. Cena metra kwadratowego to nawet kilkaset złotych. Chcemy dać szanse tyskim rodzinom, które myślą o budowie domu, ale mają problem ze znalezieniem działki albo ceny ziemi skutecznie ich do tego zniechęcają i decydują się na przeprowadzkę do innego miasta czy gmin ościennych. Dla nich jest ten program - mam nadzieję, że dzięki niemu plany związane z własnym domem uda im się zrealizować - dodaje Igor Śmietański - zastępca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej.

W programie realizowanych w 2016 roku mieszkańcy kupili działki m.in. na ulicy Żorskiej, Małej Alei Róż, Browarowej czy ulicy Obywatelskiej.

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.