Wiadomości

  • 18 maja 2020
  • 24 maja 2020
  • wyświetleń: 3561

Proboszcz tyskiej parafii zachęca do obejrzenia filmu braci Sekielskich

Ks. Grzegorz Strzelczyk, znany teolog i proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Tychach na swoim profilu facebookowym zachęca parafian do obejrzenia nowego filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego", który dotyczy problemu pedofilii w Kościele. "To będzie bolesne i gorszące. Ale jeśli mamy sobie poradzić z wyczyszczeniem struktur kościelnych z nadużyć, to musimy zacząć od zmierzenia się z bolesną prawdą, że nie zawsze struktury te (i konkretni ludzie w ich ramach) działają jak należy" - napisał duchowny, przestrzegając jednocześnie przed angażowaniem się w puste spory w sieci.Najnowszy dokument Tomasza i Marka Sekielskich to drugi film poruszający problem pedofilii w kościele po głośnym "Tylko nie mów nikomu", który swoją premierę miał w maju ubiegłego roku. Oba filmy powstały dzięki środkom ze zbiórki, co zapewniło reporterom pełną niezależność. W toku prac do "Tylko nie mów nikomu" zgłosiło się wiele ofiar pedofilii w Kościele, których historie nie znalazły miejsca w pierwszym dokumencie, dlatego bracia Sekielscy postanowili nakręcić kontynuację reportażu. Obie części możemy obejrzeć bezpłatnie w serwisie YouTube. "Tylko nie mów nikomu" był najczęściej wyświetlanym filmem na polskim YouTube w 2019 roku według zestawienia YouTube Rewind (do grudnia zgromadził 23 mln wyświetleń).

- Zapewne już do Was dotarło, że na sobotę 16 maja planowana jest premiera filmu dokumentalnego braci Sekielskich "Zabawa w chowanego" poświęconego tuszowaniu nadużyć seksualnych dokonywanych przez duchownych (dalszy ciąg "Tylko nie mów nikomu"). W internecie zapewne będzie burza "za" i "przeciw". Bardzo was proszę: unikajcie angażowania się w próżne spory. Natomiast obejrzyjcie film - napisał ks. Grzegorz Strzelczyk na swoim profilu facebookowym. Wpis został też udostępniony na stronie parafii.

- To będzie bolesne i gorszące. Ale jeśli mamy sobie poradzić z wyczyszczeniem struktur kościelnych z nadużyć, to musimy zacząć od zmierzenia się z bolesną prawdą, że nie zawsze struktury te (i konkretni ludzie w ich ramach) działają jak należy. W filmie pojawi się zapewne wątek "wszyscy wiedzieli - nikt nie reagował". To niestety mechanizm, który czyni ofiary bezbronnymi nie tylko w kościelnym kontekście - podobnie dzieje się w rodzinach i innych środowiskach, gdzie wykorzystanie się zdarza. Dlatego musimy być świadomi istnienia problemu i gotowi do reagowania - napisał duchowny.

Ksiądz zachęcił również do zapoznania się z publikacją "Świadomość, zapobieganie, reagowanie. Zasady ochrony dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych i bezradnych przed wykorzystaniem seksualnym w diecezji gliwickiej i archidiecezji katowickiej". Ks. Strzelczyk przewodniczył zespołowi, który opracował dokument. Jego pełną wersję w formacie pdf można pobrać pod linkiem: https://mkolbe.pl/ochrona/assets/files/Zasady_ochrony_Katowice_Gliwice_2019.pdf

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.