Wiadomości

  • 15 maja 2020
  • 18 maja 2020
  • wyświetleń: 1476

Od dziś autobusami i trolejbusami pojedzie więcej osób

Odmrażanie gospodarki i przestrzeni publicznej obejmie wreszcie komunikację publiczną. Od poniedziałku, 18 maja nastąpi zwiększenie liczby dostępnych miejsc w autobusach i trolejbusach. Najważniejszą zmianą w nowym zaleceniu jest uwzględnienie miejsc stojących w środkach transportu. Będą kontynuowane badania frekwencji w pojazdach. Przepełnienie można zgłaszać przewoźnikowi.

ztm
fot. Michał Kasperczyk - Radny Miasta Tychy


Od 18 maja do pojazdów komunikacji miejskiej będzie mogło wsiąść więcej pasażerów. Zaktualizowany przez rząd limit osób mogących jednocześnie podróżować to liczba stanowiąca 30 proc. sumy wszystkich miejsc siedzących i stojących.

Najważniejszą zmianą w nowym zaleceniu jest uwzględnienie w nim miejsc stojących w pojazdach komunikacji miejskiej. Możliwości przewozowe zwiększają się w wielu typach pojazdów nawet kilkukrotnie. Na przykład w popularnych autobusach marki Solaris Urbino 12 na razie może przebywać jednocześnie ok. 15 osób, ale od 18 maja będzie to około 30 pasażerów. W pojazdach komunikacji miejskiej nadal będą obowiązywać limity dotyczące zajmowania miejsc siedzących. Oznacza to, że dla pasażerów dostępne będzie co drugie siedzenie.

Nie zmieniają się również inne, wcześniej zapowiedziane zmiany. Kierowcy wciąż nie będą sprzedawać biletów i będą odgrodzeni strefą wydzieloną, a pasażerowie nie będą musieli naciskać przycisków otwierających drzwi, gdyż operatorzy zostali zobowiązani do zatrzymywania się na wszystkich przystankach. Z tego ostatniego kierujący pojazdami są zwolnieni tylko wówczas, jeśli z pojazdu nikt nie chce wysiąść i przebywa w nim maksymalna liczba podróżnych - podaje Zarząd Transportu Metropolitalnego.

Na pojazdach z logo ZTM pojawią się nowe plakaty. Będzie na nich zaktualizowana informacja, ile osób może jednocześnie przebywać w danym pojeździe. Ponadto kontynuowane będą badania frekwencji w pojazdach komunikacji miejskiej. Pozyskiwane w ten sposób informacje będą analizowane i na ich podstawie zostaną wprowadzone kolejne zmiany w rozkładach jazdy. Od połowy marca wprowadzono ok. 580 tego typu modyfikacji!

ZTM apeluje, aby w związku z wprowadzanymi w sposób bardzo dynamiczny zmianami w komunikacji miejskiej, rozkłady jazdy sprawdzać na stronie internetowej w zakładce „Rozkłady i Komunikaty”. W wyniku wdrażania wielu korekt nie jest możliwe zamieszczanie aktualnych informacji na przystankach autobusowych. Zachęca również do tego, aby zgłaszać, na których liniach i w jakich godzinach miało miejsce przepełnienie pojazdów komunikacji miejskiej. Wówczas, w miarę możliwości, liczba połączeń i wielkość taboru będzie modyfikowana.

ar / tychy.info

źródło: ZTM

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.