Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 16 maja 2020

Metropolia: rozpoczął się drugi sezon zintegrowanego roweru miejskiego

Także w tym roku można przemieszczać się rowerami Nextbike między miastami Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii w ramach systemu zintegrowanych wypożyczalni miejskich. Do dyspozycji jest 1500 rowerów na 160 stacjach.

Tyski Rower Miejski
Na Tyskim Rowerze można pojechać np. do Katowic lub Sosnowca · fot. Metropolia GZM


Obecnie pięć miast uruchomiło rowery miejskie. Od 6 maja ruszyły Katowice i Siemianowice Śląskie. Trzy dni później, 9 maja, wystartowały Chorzów oraz Tychy. Natomiast od poniedziałku, 11 maja z wypożyczalni można korzystać również w Sosnowcu.

Podobnie jak w poprzednim sezonie wypożyczalnie rowerów miejskich w Metropolii, których operatorem jest Nextbike, zostały zintegrowane. Oznacza to, że rowerzysta może wypożyczyć standardowy rower w jednym z wymienionych wyżej pięciu miast i zostawić go w innym. Nie wiąże się to z żadnymi wydatkami zarówno ze strony samorządów jak i użytkowników. Relokacja rowerów jest dofinansowana bowiem z budżetu Metropolii.

W tym roku start sezonu rowerów miejskich opóźniła epidemia koronawirusa i związane z tym rządowe obostrzenia. Restrykcje te zostały złagodzone i od 6 maja miasta zaczęły uruchamiać swoje wypożyczalnie.

- Rower przestaje się kojarzyć wyłącznie z rekreacją, to bezpieczny środek przemieszczania się do pracy, szkoły, na zakupy - słowem jest pomocny przy załatwianiu codziennych spraw. Traktujemy go, jako uzupełnienie całego systemu transportowego. W tym roku, czasie pandemii koronawirusa zyskał nowe znaczenie. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca jazdę na rowerze. Zapewnia on bezpieczny dystans oraz daje minimum dziennej aktywności fizycznej - tłumaczy Marcin Dworak, oficer rowerowy Metropolii GZM. - Nie jest wykluczone, że efektem walki z koronawirusem będzie większa popularność roweru a władze samorządowe będą traktować rozwój infrastruktury rowerowej jako ważny priorytet w rozwoju mobilności miejskiej - dodaje.

tychy,rowermiejski,rower,nextbike,silesia,fotodnia,instagram
Na Tyskim Rowerze można pojechać np. do Katowic lub Sosnowca


Aby zminimalizować ryzyko zakażenia operator systemu będzie prowadził dezynfekcję newralgicznych elementów rowerów jak kierownice, siodełka, linki, manetki oraz terminale. Jednoślady będą dezynfekowane przynajmniej dwa razy dziennie w ramach codziennej pracy osób serwisujących oraz relokujących rowery miejskie we wszystkich działających systemach. Zaleca się także, aby użytkownicy korzystali z rękawiczek ochronnych oraz przed i po jeździe stosowali własne środki dezynfekujące. Przypominamy też, że nadal obowiązuje rządowy nakaz używania maseczek ochronnych.

W pierwszym sezonie w 2019 roku użytkownicy wypożyczali rowery blisko 800 tys. razy. Dokonali łącznie ok. 43 tys. przejazdów między miastami. Najchętniej przemieszczano się między Katowicami i Chorzowem- łącznie ok. 23 tys. razy. Chętnie podróżowano między Chorzowem i Siemianowicami Śląskimi- ok. 3,9 tys. razy oraz Katowicami i Siemianowicami- ok. 2,3 tys. razy.

Zintegrowany system wypożyczalni obejmuje rowery standardowe. Inne typy - rowery familijne, typu cargo, dziecięce czy wyposażone w fotelik do przewożenia dzieci, należy nadal zwracać w obrębie tego samego miasta.

Metropolia jest odpowiedzialna za finansowanie relokacji rowerów. To znaczy, że wypożyczenie roweru w jednym mieście i pozostawienie go w innym, nie wiąże się z żadnymi wydatkami po stronie samorządów, czy samych rowerzystów. Łącznie w 2019 roku Metropolia dofinansowała 3,6 tys. relokacji.

BM / tychy.info, źródło: GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.