Wiadomości

  • 13 maja 2020
  • wyświetleń: 1168

79-latka uwierzyła fałszywej wnuczce i przekazała jej 19 tysięcy złotych

Policjanci z Tychów prowadzą sprawę oszustwa 79-letniej seniorki. Kobieta uwierzyła fałszywej wnuczce i przekazała 19 tys. złotych. Aby nie stać się ofiarą naciągaczy, przypominamy o zachowaniu ostrożności i ograniczonego zaufania.

Wczoraj dyżurny tyskiej komendy otrzymał informację o oszustwie metodą „na wnuczka”. Okazało się, że 79-letnia kobieta podczas rozmowy telefonicznej uwierzyła, że rozmawia ze swoją wnuczką. Jednak jej rozmówczynią po drugiej stronie słuchawki była oszustka. „Fałszywa wnuczka” podczas rozmowy poprosiła o pomoc finansową. Seniorka ostatecznie przekazała 19 tys. złotych kobiecie, która miała być kurierem podstawionym przez fikcyjną wnuczkę. Dopiero po czasie w rozmowie telefonicznej ze swoją córką seniorka zorientowała się, że padła ofiarą przestępstwa.

Metoda oszustw na tzw. wnuczka to jeden ze sposobów, w jaki oszuści próbują się wzbogacić kosztem swoich ofiar. Ich celem najczęściej padają osoby starsze i samotne. Przestępcy doskonale wiedzą, że właśnie takie osoby są łatwowierne i podatne na manipulację.

Policjanci przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności w sytuacji, kiedy starsze osoby proszone są o przekazanie dużych kwot pieniędzy.

Pamiętaj:
  • nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz,
  • nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół i proszą o gotówkę,
  • zanim przekażesz pieniądze, potwierdź u rodziny, czy nasz syn, wnuk, kuzyn itp. rzeczywiście ma kłopoty,
  • gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom policję.

BM / tychy.info

źródło: KMP Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.