Wiadomości

  • 13 maja 2020
  • wyświetleń: 1912

Będą nowe kierunki kształcenia w szkołach średnich

Uczniowie w całej Polsce od połowy marca uczą się zdalnie. Ze względu na zagrożenie epidemiczne szkoły ponadpodstawowe w Tychach nie przewidują „dni otwartych” dla uczniów klas ósmych w tradycyjnej formule. Wciąż nie wiadomo kiedy odbędzie się rekrutacja - terminy są obecnie na etapie przygotowania przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz czy ósmoklasiści będą pisali egzaminy. To co już pewne na ten temat - przedstawiamy w tekście poniżej.

W roku szkolnym 2020/2021 dyrektorzy tyskich szkół ponadpodstawowych planują uruchomić w liceach ogólnokształcących 13 oddziałów o zróżnicowanych profilach kształcenia. - Uczniowie będą mogli wybrać przedmioty rozszerzone po pierwszym roku nauki, w tym 1 oddział integracyjny i 1 oddział dwujęzyczny w II Liceum Ogólnokształcącym oraz 1 oddział dwujęzyczny i 1 oddział mistrzostwa sportowego w IV Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół nr 1 - mówi Krystyna Solarek z Miejskiego Centrum Oświaty w Tychach.

Uczniowie, którzy wybiorą szkoły zawodowe, będą mieli do wyboru 17 oddziałów w technikach kształcących w 22 zawodach oraz 8 oddziałów w branżowych szkołach I stopnia (gdzie będą mogli kształcić się w 13 zawodach) oraz wielu różnorodnych zawodach rzemieślniczo-usługowych w klasie wielozawodowej (pracownicy młodociani) w Zespole Szkół nr 5.

W nowym roku szkolnym w dwóch szkołach planowane jest uruchomienie nauki w nowych zawodach: w Zespole Szkół nr 4: technik automatyk i technik programista oraz w Zespole Szkół nr 7 - w szkole branżowej I stopnia: kelner i pracownik obsługi hotelowej.

- Szczegółowe dane dotyczące oddziałów w liceach ogólnokształcących oraz oddziałów i zawodów w szkołach zawodowych dostępne są na stronie internetowej systemu elektronicznego naboru do szkół ponadpodstawowych https://slaskie.edu.com.pl/kandydat/app/. Wejście do systemu naborowego możliwe jest również poprzez portal oświatowy miasta - zakładka „Rekrutacje” - dodaje Krystyna Solarek.

Ósmoklasiści mogą również uzyskać informacje o interesujących ich szkołach bezpośrednio ze stron internetowych poszczególnych szkół, które publikują wyczerpujące i aktualne informacje o planowanych w rekrutacji oddziałach i zawodach, w jakich kształci szkoła.

Kandydaci za pomocą udostępnionych linków mogą zapoznać się z materiałami rekomendującymi szkoły publikowanymi m.in. na YouTube, Facebooku. Takie rozwiązanie w pewnym stopniu ma zastąpić „dni otwarte”, co roku organizowane w szkołach.

Egzamin 8 klas planowany jest w terminie 16 - 18 czerwca 2020 r.

BM / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.