Wiadomości

  • 17 maja 2020
  • 18 maja 2020
  • wyświetleń: 879

Puste drogi sprzyjają szybszej jeździe. Policjani wyłapują piratów drogowych

Kwiecień był miesiącem, w którym policjanci śląskiej drogówki odnotowali największą liczbę przekroczeń dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym. W 455 przypadkach kierowcy przekroczyli tę prędkość o 50 km/h. Ostrzegamy, mundurowi w sposób szczególny reagują na drastyczne przekraczanie limitów prędkości.

Pomimo obostrzeń oraz regulacji związanych z obowiązującym stanem epidemii, policjanci bezustannie wykonują swoje obowiązki, dbając również o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Mniejszy ruch na głównych, jak i tych mniej uczęszczanych trasach, a co za tym idzie więcej przestrzeni na drogach, zachęcają niektórych kierowców do szybszej jazdy.

Coraz częściej dochodzi do łamania przepisów. Na urządzeniach wykorzystywanych w służbie przez mundurowych zarejestrowano w ostatnim czasie kilka bardzo drastycznych przekroczeń prędkości. Co zatrważające, dzieje się tak bardzo często w miejscach, gdzie ze względu na bezpieczeństwo pieszych oraz infrastrukturę drogową, obowiązują szczególne ograniczenia.

Policjanci patrolujący drogi województwa śląskiego, tylko w samym kwietniu ujawnili 455 przypadków przekroczenia prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h więcej niż pozwalały na to przepisy. Niestety, ponad dwukrotnie pobity został dotychczasowy „niechlubny rekord”, kiedy to w październiku ubiegłego roku doszło do 217 tego typu przekroczeń.

Starcie rozpędzonego do 100 km/h pojazdu w mieście z pieszym czy rowerzystą nie daje żadnych szans na przeżycie tym ostatnim. Zważywszy na fakt, że nieodpowiedzialne zachowanie jest przyczyną wielu tragicznych zdarzeń na drogach, policjanci ponownie apelują o rozwagę. Nawet najwyższa kara dla pirata drogowego nie jest w stanie przywrócić życia ofierze wypadku.

Oprócz policjantów, którzy dbają o bezpieczeństwo przemieszczając się śląskimi drogami oznakowanymi radiowozami, funkcjonuje także specjalna grupa SPEED. Stróże prawa wchodzący w jej skład poruszają się nieoznakowanymi radiowozami po to, by z jeszcze większą skutecznością poskromić zapędy drogowych piratów. - Przypominamy, że spotkanie z mundurowymi może się skończyć dużo dotkliwszymi konsekwencjami niż mandat. Zatem ponownie apelujemy o zachowanie rozsądku za kierownicą i uświadomienie sobie, że wsiadając do samochodu jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale i pozostałych uczestników ruchu drogowego - zwracają uwagę policjanci.

BM / tychy.info

źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.