Wiadomości

  • 11 maja 2020
  • wyświetleń: 6137

Sanepid nałożył kary pieniężne na tyszan za naruszenie przepisów

Choć mieszkańcy w zdecydowanej większości stosują się do nakazów i zakazów wprowadzonych przez władze w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, są jednak niechlubne wyjątki. W ostatnim czasie sanepid nałożył kolejne kary pieniężne za rażące przewinienia związane z sytuacją zagrożenia epidemiologicznego.

Tyscy policjanci o rażących przypadkach związanych z naruszeniem nakazów, zakazów lub ograniczeń związanych z obecnym zagrożeniem powiadamiają Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Od początku kwietnia policjanci łącznie sporządzili ponad 30 notatek, które przekazali do służb sanitarnych. One z kolei decydują, czy zasady kwarantanny lub inne zakazy zostały naruszone i czy zostanie podjęta decyzja administracyjna o nałożeniu kary pieniężnej. Tymczasem właśnie tyszanie otrzymują kolejne kary za naruszenie przepisów.

W jednym przypadku policjanci nie zastali kobiety podczas kontroli kwarantanny pod deklarowanym adresem choć spoczywał na niej obowiązek pozostania w domu. Tylko decyzja służb sanitarnych może nas z niego zwolnić. Osoby objęte kwarantanną mają obowiązek przebywać we wskazanym przez siebie miejscu i stosować się do zaleceń służb sanitarnych. Pozostałe przypadki dotyczyły rażących lekceważeń przemieszczania się oraz zakazu gromadzenia.

W ostatnim czasie tyscy policjanci interweniowali w sprawie mężczyzny, który przyjął gości, pomimo tego, że jest na kwarantannie. Okazało się, że dwie osoby, które odwiedziły właściciela mieszkania, doskonale o tym wiedziały i zlekceważyły zarówno zagrożenie jak i obostrzenia związane z gromadzeniem się w celach towarzyskich.

Przypominamy, że zgodnie z treścią ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, pod pojęciem kwarantanny należy rozumieć odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób zakaźnych. Całe zdarzenie mundurowi opisali w notatce dotyczącej naruszeń, zakazów i ograniczeń związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, która trafi do Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tychach. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującym prawem każdy kto został objęty kwarantanną ma obowiązek pozostać w domu aż minie jej termin lub organ wydający decyzję poinformuje daną osobę o wygaśnięciu jej kwarantanny. W przeciwnej sytuacji osoba ta musi się liczyć z karą administracyjną sięgającą nawet 30 tys. złotych.

Policjanci apelują o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb. Osoby objęte kwarantanną powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji.

Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z przepisami kodeksu karnego. Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do roku. Jeżeli osoba sprowadzi niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 8.

- Pamiętajmy! Nie przestrzegając kwarantanny lub izolacji, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie, swoich najbliższych oraz innych obywateli! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń - to nasze wspólne dobro - zwracają uwagę policjanci.

BM / tychy.info

źródło: KMP Tychy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj