Wiadomości

 • 6 maja 2020
 • 10 maja 2020
 • wyświetleń: 5559

Tyski Rower powrócił! Można znów wypożyczyć jednoślady

Od soboty, 9 maja można wypożyczać rowery miejskie w Tychach. Do dyspozycji mieszkańców oddanych zostało 7 stacji i 60 rowerów w tym rowery standardowe, rowery cargo, tandemy, rowerki dziecięce oraz rower trójkołowy. Chcąc wypożyczyć rower powinni jednak zastosować się do nowych zasad ich użytkowania związanych z epidemią koronawirusa.

Tyski Rower Miejski powraca od 1 kwietnia
Tyski Rower Miejski powraca od 9 maja · fot. UM Tychy


Wzorem ubiegłego roku, dzięki Metropolitalnemu porozumieniu, rower będzie można oddać w jednym z kilku miast aglomeracji m.in. w Katowicach, Sosnowcu czy Chorzowie. System rowerów miejskich firmy Nextbike od 9 maja uruchamiają również Pszczyna i Goczałkowice-Zdrój, więc tyszanie będą mieli większą swobodę, by wybrać odpowiednią dla siebie trasę.

- Biorąc pod uwagę obecną sytuację, wprowadzone zostaną dodatkowe zalecenia i procedury, dlatego choć Tyski Rower był gotowy do startu już 1 kwietnia to przesunęliśmy jego start do czasu ściągnięcia rządowych obostrzeń - mówi Michał Kasperczyk, pełnomocnik ds. koordynowania i rozwoju ruchu rowerowego oraz zespołu zadaniowego ds. ścieżek rowerowych.

Dla bezpieczeństwa użytkowników operator systemu będzie dezynfekował rowery minimum dwa razy dziennie. W trakcie wizyt na stacjach, podczas relokacji i serwisowania rowerów dezynfekowane będą rączki, manetki oraz siodełka i zapięcia rowerów. Dezynfekowane będą także komputery terminali jako elementy, które mogą być dotykane przez część użytkowników. Ponadto zaleca się, by rowerzyści użyli do przetarcia rączek własnych środków dezynfekcyjnych i korzystali z rękawiczek.

tyski rower powraca


Cennik za wypożyczenie roweru pozostaje bez zmian. Wystarczy założyć konto w systemie m.in. poprzez aplikację mobilną Nextbike lub stronę TyskiRower.pl. Należy również zasilić konto kwotą co najmniej 10 złotych, z których będą finansowane opłaty za przyszłe wypożyczenia. Można też skorzystać z posiadanego konta Nextbike założonego w Tychach lub w innym systemie.

Rower wypożyczamy korzystając z aplikacji mobilnej Nextbike (wystarczy zeskanować kod QR z roweru) lub poprzez terminal. Należy w nim wpisać swój numer telefonu, kod PIN (otrzymujemy go podczas rejestracji) i numer roweru. Rower zwracamy na dowolnej stacji Tyskiego Roweru Miejskiego.

Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia jest bezpłatne. Potem opłaty są naliczane zgodnie z cennikiem - od złotówki za pierwszą godzinę, 2 zł za drugą, 3 zł za trzecią do 4 złotych za każdą kolejną rozpoczętą godzinę.

W tym roku z rowerów miejskich w Tychach będzie można korzystać do 30 listopada. W minionym sezonie rowery w Tychach wypożyczono 25 500 razy. Rekord ilości wypożyczeń padł 9 czerwca kiedy rowery wypożyczono 410 razy.

Tyski Rower Miejski w liczbach w sezonie 2019 r.:
 • W 2019 roku Tyski Rower Miejski wypożyczono 25,5 tysiąca razy
 • Dzienny rekord wypożyczeń padł 9 czerwca: 410 wypożyczeń
 • Miesięczny rekord wypożyczeń wyniósł 6137 wynajmów (w 2018 roku - 5 455)
 • Średni czas wypożyczenia Tyskiego Roweru Miejskiego w tym sezonie wynosi 53 minuty 19 sekund
 • Najaktywniejszy użytkownik w skorzystał z rowerów 163 razy
 • Najpopularniejszy rower (był wypożyczany 609 razy (średnio 3 razy dziennie)
 • Najpopularniejsze stacje wypożyczeń: Paprocany (3 351), Piłsudskiego Targowisko (3 247) i Tychy Centrum (2 658)
 • Najpopularniejsze trasy: Tychy Centrum - Plac Baczyńskiego (554 przejazdy), Piłsudskiego Targowisko - Paprocany (544) i Plac Baczyńskiego - Tychy Centrum (494)

BM / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.