Wiadomości

  • 5 maja 2020
  • wyświetleń: 1671

W Tychach pojawiły się worki nawadniające dla młodych drzew

Ostatnie dni przyniosły oczekiwany deszcz. Niestety to wciąż za mało, aby usunąć efekty wieloletniej suszy. Szczególnej troski w tej mierze wymagają młode drzewa nasadzone w ciągu ostatnich miesięcy. Z pomocą przychodzą worki nawadniające.

Worki nawadniające dla młodych drzew
Worki nawadniające dla młodych drzew · fot. TZUK


Chyba po raz pierwszy majówka z opadami budziła tyle pozytywnych emocji. Wiele miejskich zarządów zieleni, w tym Tyski Zakład Usług Komunalnych, wyjątkowo uważnie śledzi prognozy pogody i obserwuje zmiany warunków przyrodniczych, do których dopasowywane są na bieżąco działania na rzecz miejskiej przyrody.

Hydrobufory, bo taką noszą nazwę zielone worki, które obserwujemy od kwietnia przy niektórych młodych drzewach, pełnią rolę automatycznego systemu nawadniającego. Woda w sposób ciągły, kropla po kropli, jest uwalniana z worka i przedostaje się do do systemu korzeniowego. Sposób ten charakteryzuje się minimalizacją strat wody, co często występuje przy tradycyjnym podlewaniu. Jest więc bardzo dobrym rozwiązaniem w czasie suszy zarówno na terenach zieleni miejskiej, jak i na prywatnych posesjach - wszędzie tam, gdzie sadzone są młode drzewa.

W tym roku worki nawadniające zostały zamontowane w Parku Górniczym (15 szt.), w pasie zieleni przy osiedlu Z1 (31 szt.) oraz przy ul. Legionów (17 szt.). Część z nich jest ściągana na czas zwiększonej wilgotności gleby - w zależności od oceny warunków panujących przy danym drzewie.

Loading...

BM / tychy.info

źródło: Tyski Zakład Usług Komunalnych w Tychach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.