Wiadomości

  • 5 maja 2020
  • wyświetleń: 1640

Wydłużenie dodatkowego zasiłku dla rodziców do 24 maja

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został po raz kolejny przedłużony i będzie obowiązywał do 24 maja. Z tego świadczenia mogą skorzystać również rodzice, którzy pomimo otwarcia placówek opiekuńczych, nie wyślą do nich dzieci.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wydłużenia pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z epidemią koronawirusa. Rozporządzenie obowiązuje od poniedziałku, 4 maja. Od 6 maja mogą być otwierane placówki opieki nad najmłodszymi dziećmi - jest to możliwość, nie obowiązek. Decyzję w tej sprawie podejmuje organ założycielski przy współpracy z powiatowymi służbami sanitarnymi i po przeanalizowaniu sytuacji epidemiologicznej w rejonie oraz po konsultacji z rodzicami.

Gdy przedszkole będzie otwarte

- Jeżeli placówka, do której uczęszcza dziecko, będzie otwarta, jednak nie zapewni opieki wszystkim dzieciom, rodzice tych dzieci nadal mogą wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Będzie on przysługiwał także wtedy, gdy placówka jest otwarta, ale rodzic nie zdecyduje się na posłanie do niej swojej pociechy z powodu stanu epidemii - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Przypominamy, zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do ukończenia 8 lat oraz opiekunom starszych dzieci, które mają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. - O zasiłek mogą wnioskować także ubezpieczeni rodzice pełnoletnich osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki, bo jest zamknięta z powodu epidemii - wyjaśnia Beata Kopczyńska.

Z możliwości skorzystania z tego dodatkowego świadczenia mogą skorzystać też rodzice młodszych dzieci, którymi dotychczas opiekowała się "niania" na umowie uaktywniającej, a teraz z powodu epidemii koronawirusa nie może.

Zaktualizowane oświadczenie

Żeby otrzymać zasiłek, trzeba złożyć u swojego pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Tylko prowadzący własną działalność gospodarczą przekazują takie oświadczenie bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorcy mogą je wysłać przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Na stronie internetowej ZUS http://www.zus.pl jest już zaktualizowany wzór oświadczenia.

BM / tychy.info

źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj