Wiadomości

  • 4 maja 2020
  • wyświetleń: 742

Tychy w Europejskiej Sieci Samorządów Przyjaznych Rodzinie

Tychy dołączyły do pilotażowego programu Europejskiej Sieci Samorządów Przyjaznych Rodzinie. To inicjatywa, która ma na celu rozwój i poprawę polityki rodzinnej w Europie.

Małgorzata Tomaszewska - Urząd Miasta Tychy wraz z Reginą Maroncelli - Przewodniczącą Europejskiej Federacji Dużych
Małgorzata Tomaszewska - Urząd Miasta Tychy wraz z Reginą Maroncelli - Przewodniczącą Europejskiej Federacji Dużych Rodzin (European Large Family Confederation, Elfac) i z Marią Grazia Cobbe z Agencji Dla Rodzin (Agenzia per la famiglia, PAT). · fot. UM Tychy


Sieć Samorządów Przyjaznych Rodzinie (z ang. European Family Network Municipalities) to inicjatywa promująca lokalną politykę na rzecz rodzin. Misją sieci jest zapewnienie europejskim gminom wsparcia poprzez wspólny proces planowania, wymianę doświadczeń i dobrych praktyk.

W sierpniu 2019 roku w odpowiedzi na zaproszenie Związku Dużych Rodzin 3+, który jest polskim partnerem ELFAC, Urząd Miasta w Tychach wysłał zgłoszenie do Europejskiej Sieci Samorządów Przyjaznych Rodzinie.

- Gminy, które chcą dołączyć do sieci, muszą realizować co najmniej pięć z pośród dziesięciu kryteriów, takich jak np. organizowanie imprez rodzinnych, wykazanie zaangażowania stowarzyszeń, usługi i świadczenia dla rodzin, tworzenie otoczenia przyjaznego dla rodzin czy prowadzenie punktu informacyjnego. Uznaliśmy, że mamy potencjał i spełniamy kryteria - mówi Małgorzata Tomaszewska z Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia w UM Tychy.

Miasta należące do sieci tworzą miejsca coraz bardziej przyjazne rodzinom z dziećmi - np. pomieszczenia do przewijania maluchów, miejsca do karmienia niemowląt, specjalne stanowiska na parkingach, punkty bawialne w obiektach użyteczności publicznej itp.

- W Tychach realizujemy wiele inicjatyw odpowiadających potrzebom i oczekiwaniom rodzin. Dopłaty do miejsc w żłobkach, program 3+ Liczna Rodzina, realizacja licznych zajęć sportowych i kulturalnych, dbałość o infrastrukturę miejską na dzieci i młodzieży - to tylko niektóre z przedsięwzięć podejmowanych przez miasto na rzecz rodzin. Ważnym elementem działania samorządu jest także prowadzenie 7 placówek wsparcia dziennego, w których ponad 300 dzieci otrzymuje pomoc pedagogiczną, psychologiczną i posiłki - mówi Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Członkostwo w sieci jest bezpłatne i oznacza m.in. otrzymanie dostępu do strony internetowej, zawierającej dobre praktyki i informacje, dołączenie do szerokiego ruchu ukierunkowanego na Europę przyjazną rodzinie oraz uczestnictwo w międzynarodowych spotkaniach, seminariach i konwencjach. We wrześniu 2019 roku Małgorzata Tomaszewska z Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia uczestniczyła w dwudniowej wizycie studyjnej we włoskim Trento, podczas której zaprezentowano dobre praktyki z zakresu polityki prorodzinnej. Oprócz przedstawicieli Włoch i Hiszpanii na spotkaniu obecni byli także pracownicy samorządowi ze Szczecina, Polkowic oraz reprezentantka Związku Dużych Rodzin 3+.

Historia powstania Europejskiej Sieci Samorządów Przyjaznych Rodzinie2 czerwca 2018 r. podczas Europejskiego Zjazdu Dużych Rodzin w Szczecinie, Europejska Federacja Dużych Rodzin (ELFAC - z ang. European Large Families Confederation) wraz z włoską prowincją Trento (Włoskie Stowarzyszenie Dużych Rodzin z Prowincji Trentino) podpisały umowę o rozpoczęciu nowej inicjatywy na poziomie europejskim: utworzenia Europejskiej Sieci Samorządów Przyjaznych Rodzinie. Pierwszymi polskimi miastami, które dołączyły do sieci były: Szczecin i Grodzisk Mazowiecki; kolejnymi: Kraków, Głogów, Legnica i Polkowice.

Więcej informacji na temat ELFAC - Europejskiej Federacji Dużych Rodzin (EuropeanLargeFamiliesConfederation) można znaleźć na stronie: https://www.elfac.org/.
Tyska zakładka na stronie ELFAC - https://www.elfac.org/member/tychy/
Strona Związku Dużych Rodzin 3+ https://www.3plus.pl/

BM / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.