Wiadomości

  • 2 maja 2020
  • wyświetleń: 1402

Obchody 3 Maja w Tychach: flagi na ulicach, msza i koncert online

W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Tychach będą ograniczone do niezbędnego minimum. Na ulicach pojawią się polskie flagi, tradycyjnie odbędzie się także msza za ojczyznę, ale organizatorzy zapraszają mieszkańców do obejrzenia transmisji z tego wydarzenia, a nie osobistego uczestnictwa. Po południu zaplanowano koncert on-line „Perły Muzyki Polskiej”.

kościół p.w. św. marii magdaleny, rynek
W kościele p.w. Marii Magdaleny zostanie odprawiona msza za ojczyznę · fot. tychy.info


Msza za ojczyznę rozpocznie się o godz. 12.00 w parafii Marii Magdaleny w Tychach. Transmisję z tego wydarzenia będzie można obejrzeć tutaj.

O godzinie 18.15 zaplanowano transmisję na żywo koncertu „Perły muzyki polskiej” w wykonaniu SIDOR x S-AGE. To projekt muzyków - Marcina Sidora i Kamila Pawłowskiego, na co dzień związanych z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy. Będzie można usłyszeć m.in. Mazurek op 33 nr 2 - Fryderyka Chopina, Kujawiak a- moll - Henryka Wieniawskiego, Poloneza "Pożegnanie Ojczyzny" - Michała Kleofasa Ogińskiego, Oberek - Grażyny Bacewiecz, Mazur - Emila Młynarskiego, Melodia - Ignacego Jana Paderewskiego czy Polonez z filmu "Pan Tadeusz" - Wojciecha Kilara.

Transmisję koncertu muzyki polskiej (w ramach Spotkań Karolińskich) z auli Jana Pawła II przy Ośrodku Christoforos będzie można obejrzeć tutaj.

flaga, święto niepodległości, 3 maja
Na ulicach Tychów powiewają biało-czerwone flagi · fot. UM Tychy


Z okazji Święta 3 Maja Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach proponuje dzieciom „Pakiet Małego Patrioty”. - Na stronie internetowej i Facebooku biblioteki zamieszczone zostaną pomysły na kreatywne zabawy plastyczne o tematyce patriotycznej oraz łamigłówki i krzyżówki (do pobrania) nawiązujące do tego tematu. W związku ze Świętem na Facebooku pojawi się także kolejna odsłona akcji Na WSZYSTKO jest... KSIĄŻKA - mówi Anna Krawczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach.

Teatr Mały w Tychach od 2 maja na kanale soundcloud.com udostępniać będzie codziennie kolejny rozdział powieści Henryka Sienkiewicza pt. "Ogniem i mieczem" w interpretacji aktorów związanych z lokalną sceną: Anny Buczkowskiej i Pawła Drzewieckiego.

- Sięgnięcie po klasykę polskiej powieści historycznej, pisanej przez noblistę, jak sam się wyraził "dla pokrzepienia serc", być może dziś, w czasie gdy nasze życiowe aktywności wyhamowują, pozwoli wsłuchać się w mistrzowską prozę z większą niż kiedykolwiek uwagą, a kolejne spotkanie ze Skrzetuskim, Heleną, Bohunem, Zagłobą i Podbipiętą umilą widzom czas oczekiwania na powrót do tradycyjnej teatralnej aktywności - mówi Paweł Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego w Tychach.

Oprócz koncertu online, Miejskie Centrum Kultury w Tychach z okazji Święta Konstytucji 3 Maja wraz z najmłodszymi tyszanami przygotowało 3 filmiki patriotyczne związane z tematyką majowych uroczystości. Publikowane będą na FB Miejskiego Centrum Kultury.

- Oprócz tego, Kluby działające w ramach Miejskiego Centrum Kultury przygotowały tutoriale dla dzieci - propozycje samodzielnego wykorzystania patriotycznych akcentów: flag - w ramach cyklu "Majsterkowicz" w Klubie Urbanowice, wiatraków i ozdób okiennych w barwach narodowych w ramach cyklu: zajęcia plastyczne on line w Klubie Wilkowyje - mówi Małgorzata Król, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

Młodzieżowy Dom Kultury im. Artystów Rodu Kossaków zrealizował materiał instruktażowy zachęcający do wykonania własnoręcznie flag.

BM / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.