Wiadomości

  • 1 maja 2020
  • wyświetleń: 1095

Najlepsza przestrzeń publiczna w regionie - ruszył konkurs

Rusza kolejna edycja konkursu na najlepsze realizacje urbanistyczne i architektoniczne w regionie. Zgłaszać można obiekty z terenu województwa śląskiego, które zostały zakończone w ubiegłym roku kalendarzowym. Konkurs organizowany jest przez Samorząd Województwa Śląskiego we współpracy ze katowickim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz śląskim oddziałem Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Tychy z lotu ptaka, osiedle W
Tychy z lotu ptaka · fot. tychy.info


Celem konkursu jest promocja realizacji urbanistycznych i architektonicznych kształtujących wysokiej jakości przestrzeń publiczną, poprawiającą jakość życia mieszkańców regionu. Udział w konkursie jest bezpłatny.

Laureatów wybierze jury składające się z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Swoich faworytów wybiorą także mieszkańcy, którzy w trakcie plebiscytu o specjalną nagrodę publiczności, będą mogli głosować na swoją ulubioną realizację. Wszystkie nominowane i wyróżnione realizacje zostaną zgłoszone do ogólnopolskiej edycji konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich.

Organizacja tegorocznej edycji konkursu podporządkowana zostanie działaniom podejmowanym w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19. Aktualne informacje o ewentualnych zmianach organizacyjnych publikowane będą na stronie npp.slaskie.pl

Informacje dotyczące konkursu można znaleźć na stronie npp.slaskie.pl gdzie prezentowane są również wydarzenia towarzyszące obchodom XX-lecia konkursu, m.in. przygotowane z tej okazji album i wystawa pt. Dekalog Dobrej Przestrzeni. Warto przypomnieć, że w jubileuszowej XX edycji konkursu o nagrody walczyły 33 realizacje z obszaru 20 gmin.

Zgodnie z werdyktem jury przyznano dwie równorzędne Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego w kategorii przestrzeń publiczna realizacjom: "Zagospodarowanie terenów po byłym Ośrodku Wypoczynku Niedzielnego na potrzeby promocji dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego - etap I" w Jastrzębiu Zdroju, "Zagospodarowanie lokalnego rynku w Rudzie Śląskiej - Orzegowie". Wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego w tej kategorii otrzymała realizacja pn. "Zagospodarowanie części Jaworznickich Plant z wodnym placem zabaw".

Dwie równorzędne Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego w kategorii obiekt użyteczności publicznej otrzymały realizacje: "Stacja Biblioteka - rewitalizacja zabytkowego budynku dworca kolejowego w Rudzie Śląskiej - Chebziu" i "Termomodernizacja budynku Biblioteki Głównej MBP w Sosnowcu".
Wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego w tej kategorii przyznano realizacji pn. "Budowa żłobka wraz z zagospodarowaniem terenu Zespołu Szkół nr 3 w Rybniku - Maroko-Nowiny".

W plebiscycie publiczności za najciekawszą realizację uznano termomodernizację budynku Biblioteki Głównej MBP w Sosnowcu przy ul. Kościelnej 1.

Linki: strona internetowa konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.