Wiadomości

  • 29 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 10010

Nie tylko mieszkańcy domów, ale i bloków mogą zbierać deszczówkę

Od dłuższego czasu nasz kraj zmaga się z suszą. Dużo ostatnio pisze się i mówi na temat oszczędzania wody oraz o sposobach, jak to robić. Zbierając deszczówkę, możemy wiele zaoszczędzić na opłatach za wodę. Mogą to robić nie tylko mieszkańcy domków jednorodzinnych, ale także bloków. Zachęca do tego facebookowa grupa ekologiczna Tyskie LoveLasy, która dzieli się z nami garścią porad.

deszcz
fot. stock


- Chcielibyśmy podjąć temat, jak nie marnować wody pochodzącej z deszczu, zbierając w najprostszy sposób darmową deszczówkę - czytamy na facebookowej stronie Tyskich LoveLasów - W najbliższych dniach w wielu rejonach Polski, przewidywane są dość obfite opady deszczu. Zdajemy sobie sprawę, że wielu osobom to nie na rękę, bo jak to - majówka i deszcz? Ale niestety, doczekaliśmy czasów, gdy nawet najmniejsze opady deszczu to nasze "być albo nie być".

Brak prawdziwej zimy, i opadów śniegu, brak wiosennych deszczów, sprawiają, że dziś borykamy się z suszą nie tylko w lasach i na polach. Skutki suszy widoczne są też w sadach i ogrodach, gdzie rośliny umierają z braku wody. Również zwierzęta nie mają łatwo w tym trudnym czasie. Pojawiło się ostatnio wiele akcji i apeli o wystawianie poidełek dla ptaków i pszczół - podkreślają ekologiczni społecznicy.

Osoby, które mają domy, czy altanki, mogą zapewne dużo łatwiej zbierać deszczówkę, m.in. dzięki rynnom, którymi spływa woda. Wtedy wystarczy podłożyć zbiornik lub zamontować prostą instalację do przekazywania wody z rynny do odpowiedniego pojemnika. Jednak co ma zrobić osoba mieszkająca w bloku?

Na pewno jest jakieś miejsce w naszych mieszkaniach, gdzie zbiera się woda podczas opadów deszczu - parapet, balkon, czy odsłonięty taras. Woda w tych miejscach zalega, a następnie wyparowuje. Tymczasem można ją zatrzymać i wykorzystać. Tyskie LoveLasy zachęcają więc, by w takie miejsca w czasie deszczu powystawiać pojemniki - miski, czy wiadra i zebrać trochę wody. Możemy również na balkonach powiesić pojemniki, albo doniczki na kwiaty bez otworów. Dzięki temu zbierze się w nich trochę wody.

deszcz
fot. stock


Woda deszczowa jest czysta i może posłużyć nam na wiele sposobów. Możemy ją wykorzystać w gospodarstwie domowym do mycia różnych rzeczy, np. samochodu, spłukania toalety, podlania naszych domowych, doniczkowych kwiatów, czy zielników. Możemy też zebraną wodą podlać krzewy, kwiaty i drzewka pod blokiem.

Należy jednak pamiętać, że tak zebrana woda nie powinna długo stać, gdyż mogą pojawić się w niej glony, dlatego powinna być wykorzystywana na bieżąco.

- Nie zmarnujmy ani kropli tego jakże cennego daru z nieba. Nastały czasy, gdzie nie możemy już dłużej myśleć tylko o sobie. Aby ten świat przetrwał, musimy mieć na uwadze, bardziej niż zwykle, roślinność i zwierzęta - piszą społecznicy ze stony Tyskie LoveLasy.

Ekologiczne rady pochodzą ze strony facebookowej https://www.facebook.com/TyskieLoveLasy/

deszczówka

ar / tychy.info

źródło: Tyskie LoveLasy / Facebook

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.