tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 28 kwietnia 2020

66-latka przekazała 29 tys. zł oszustom podającym się za policję

Przestępcy perfidnie wykorzystują społeczne zaufanie do mundurowych. 66-latka uwierzyła w historię fałszywego policjanta o zagrożonych pieniądzach na jej koncie. Kobieta straciła oszczędności swojego życia, dając oszustom w sumie 29 tys. złotych. Dlatego po raz kolejny przestrzegamy przed oszustami, podszywającymi się za funkcjonariuszy policji!

Słysząc w słuchawce rzekomego „policjanta”, często usypiamy swoją czujność i wierzymy, że wykonując jego polecenia uchronimy się np. przed stratą pieniędzy. Nie czujemy się zagrożeni, bo przecież funkcjonariusz policji stoi na straży prawa. I tak jest w istocie… jeśli mówimy o prawdziwym funkcjonariuszu, a nie oszuście.

Dając bezgraniczną wiarę osobom po drugiej stronie słuchawki, narażamy się na utratę oszczędności, często całego życia. Oszuści są bardzo wiarygodni. Zabraniając się rozłączać, mówią o podrobionych dokumentach tożsamości, czy zagrożonych środkach na koncie w banku. Podają dokładne instrukcje co robić, gdzie jechać i co mówić w banku, komu przekazać pieniądze...

W taką właśnie historię uwierzyła 66-letnia kobieta, która straciła oszczędności swojego życia. Łupem oszustów padło 29 tys. złotych.

- Pamiętajmy zawsze weryfikujmy takie sytuacje i nie działajmy pod wpływem presji czasu. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, kontaktujmy się z rodziną czy z policjantami. Rozłączmy połączenie telefoniczne i dopiero wtedy wybierzmy numer do komendy lub na 112. Jeśli się nie rozłączymy, wybranie na klawiaturze telefonu numeru 112 lub 997 nie oznacza połączenia z tym numerem. Zatem osoba, która potwierdza, że rozmawia z policjantami tak naprawdę wdaje się w dyskusję z kolejnym oszustem, który jest częścią perfidnego planu mającego pozbawić nas gotówki - informują policjanci.

- Apelujemy zwłaszcza do osób młodych, aby informowały swoich rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy lub podając się za policjanta. Zwróćmy uwagę również na bezpieczeństwo swoich starszych znajomych i sąsiadów, o których wiemy, że mieszkają samotnie - zwracają uwagę mundurowi.

BM / tychy.info, źródło: KMP Tychy

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.