tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 23 kwietnia 2020
  • 3 maja 2020

Fontanny i tężnia muszą zaczekać. Nowy komunikat GIS

Ograniczenia związane z panującą epidemią COVID-19 wciąż są utrzymywane w mocy. Najważniejsze z nich to utrzymywanie 2-metrowego dystansu do innych użytkowników przestrzeni publicznych oraz zasłanianie ust i nosa. Ostatni komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego wyznacza nowe obostrzenia.

tężnia solankowa w Rodzinnym Parku bł. Karoliny
fot. BM / tychy.info


W poniedziałek, 20 kwietnia udostępnione zostały wybrane przestrzenie publiczne. Parki (w tym: Psi Park), skwery, chętnie odwiedzane tereny zielone zostały otwarte. W tym samym tygodniu, Miasto rozpoczęło uruchomienie fontann. Niestety zamierzenia spotkały się z nowymi ograniczeniami ze strony Głównego Inspektora Sanitarnego. "[...] nie zaleca się uruchamiania fontann, ulicznych instalacji wodnych[...] lub innych tego typu obiektów, z uwagi na fakt, iż aerozol wodno-powietrzny może być dodatkowym nośnikiem dla cząsteczek wirusa" - czytamy w komunikacie Sanepidu.

- Poruszamy się w ramach zasad udostępniania przestrzeni i infrastruktury publicznej, określonej przez ustawodawcę. Jednakże komunikaty Sanepidu, ze względu na rodzaj zagrożenia z jakim mamy do czynienia, również są dla nas wiążące - mówi Agnieszka Lyszczok, dyrektor Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych.

W badaniach naukowych (m.in. francuskiej agencji zdrowia) nie udowodniono, iż koronawirus utrzymuje się w wodzie, a woda może być źródłem zakażeń tym patogenem. Ostrzeżenie Głównego Inspektora Sanitarnego jest tu rozumiane jako ograniczanie ryzyka przenoszenia cząsteczek wirusa przez aerozol wodno-powietrzny przy fontannach. W komunikacie Sanepidu są wskazane instalacje posiadające funkcje wystrzeliwania strumieni wody na kilka metrów. Fontanny mają więc obecnie wyłączone dysze, które mogą rozpraszać wodę i tworzyć bryzę. Również z tego powodu nie zostanie uruchomiona tężnia. Pozostawiona jest natomiast woda wypełniająca instalacje oraz mechanizm odpowiedzialny za jej filtrowanie. Zapobiega on rozwojowi glonów oraz zapewnia właściwe PH. Utrzymanie wody jest konieczne ze względu na planowane usuwanie awarii ujawnionych w trakcie uruchamiania fontann. Skuteczność napraw może być bowiem sprawdzana jedynie w stanie napełnienia.

- Napełnienie niecek prowokuje niestety do zabawy wodą, a również do mycia, czy kąpieli. Tym czasem, obok każdej fontanny znajduje się informacja o zakazie kąpieli, ponieważ stosowana w fontannach instalacja nie jest w stanie uzdatnić wody tak, jak instalacje stosowane na basenach - mówi Katarzyna Palka z Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych.

Obok ograniczeń dotyczących fontann i tężni, w mocy został utrzymany zakaz korzystania z placów zabaw.

BM / tychy.info, źródło: Tyski Zakład Usług Komunalnych w Tychach

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.