tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 15 kwietnia 2015
  • 18 kwietnia 2015

Dzień (po)Wolnej Sztuki w Muzeum

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Za nami:

W sobotę, 18 kwietnia w muzeach i galeriach w całej Polsce odbędzie się piąta edycja muzealnej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki. Do akcji przyłączyło się także Muzeum Miejskie w Tychach. Przez godzinę przewodnicy będą chcieli przekonać zwiedzających, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów z powodu braku odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia.

Reklama

Budynek Muzeum Miejskiego przy pl. Wolności 1.
Budynek Muzeum przy pl. Wolności 1. · fot. Maria Lipok-Bierwiaczonek


Tego dnia dokładnie w południe, Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza gości do powolnego oglądania pięciu wybranych obiektów z kolekcji. Przy każdym z nich obecna będzie osoba motywująca do refleksji, zadawania pytań i wyrażania opinii na temat oglądanego eksponatu. Ma to uświadomić, że do obcowania ze sztuką nie jest niezbędna specjalistyczna wiedza czy wykształcenie, a muzea można zwiedzać bez kompleksów.

Trwające godzinę oglądanie eksponatów zakończy dyskusja, w czasie której można będzie podzielić się swymi wrażeniami. Poprowadzi ją Patryk Oczko z Działu Sztuki.

- Podczas Dnia Wolnej Sztuki chcemy pokazać, że każdy obiekt ma swoją historię, którą możemy sami odkryć. Wystarczy tylko w skupieniu się w nią wsłuchać - mówi Zuzanna Stańska, organizatorka i pomysłodawczyni akcji. - Wiele osób boi się, że wejdzie do muzeum i nie zrozumie pokazywanych w nim obiektów. Przez Dzień Wolnej Sztuki chcemy pokazać, że to nieprawda pochylając się nad danym eksponatem, możemy samodzielnie dojść do pewnych wniosków, zainspirować się i w efekcie polubić zwiedzanie muzeów. Ponadto, akcja trwa jedynie godzinę idealnie, żeby się nie zmęczyć i zobaczyć, że wchodząc do muzeum nawet na chwilę możemy wiele skorzystać.

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się od 2011 roku. W zeszłym roku w akcji wzięło udział pięćdziesiąt jeden muzeów sztuki, historycznych, etnograficznych, archeologicznych i techniki. Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie internetowej http://www.dzienwolnejsztuki.pl.

BM / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj