tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 26 kwietnia 2020
  • 27 kwietnia 2020

[ZDJĘCIA] Już wkrótce na ulice Tychów wyjadą nowe elektrobusy!

Już niedługo na ulice Tychów wyjadą dwa elektrobusy, które w połowie ubiegłego roku zostały zamówione razem z infrastrukturą do ładowania. Pojazdy zostały wyprodukowane przez Solaris Bus & Coach S.A., której trolejbusy stanowią 100% taboru TLT.

Do Tyskich Linii Trolejbusowych dostarczone zostaną dwa elektrobusy · fot. Tyskie Linie Trolejbusowe


Elektrobusy są niskopodłogowe, na swój pokład zabiorą 80 pasażerów, 28 na miejscach siedzących, z czego 12 dostępnych jest bezpośrednio z niskiej podłogi. Komfort podróży zapewnią wygodnie siedzenia marki Ster z miękką wkładką i dedykowaną tapicerką, na której znajdziemy herb miasta Tychy oraz logo Tyskich Linii Trolejbusowych. Nie zabrakło również klimatyzacji przestrzeni pasażerskiej, a także systemu zewnętrznego doświetlenia wszystkich wejść.

Każdy z pojazdów wyposażony jest w cztery moduły baterii o łącznej pojemności 160 kWh. Producentem zeroemisyjnego napędu jest firma Medcom, która od lat tworzy współpracuje z TLT w zakresie napędów trolejbusowych. Ładowanie baterii może się odbywać na dwa sposoby - za pomocą pantografu odwróconego lub przez złącze plug-in. Elektrobusy nie mają klasycznego silnika w zabudowie klatkowej, znanego z m.in. z trolejbusów kursujących po Tychach. Zastosowano tutaj oś napędową ze zintegrowanymi silnikami marki ZF.

Warto zauważyć, że są to pierwsze w Polsce autobusy elektryczne wyposażone w system ogrzewania zasilany CNG. Dzięki temu wyeliminowany został problem stosowania oleju opałowego, który psuł efekt ekologiczny. Zastosowane przez firmę Solaris rozwiązanie sprawia, że pojazdy są w pełni ekologiczne i przyjazne środowisku.

Do Tyskich Linii Trolejbusowych dostarczone zostaną dwa elektrobusy
Do Tyskich Linii Trolejbusowych dostarczone zostaną dwa elektrobusy · fot. Tyskie Linie Trolejbusowe


System informacji pasażerskiej w elektrobusach przygotowany został przez firmę Zaklad Elektroniczny Sims, której urządzenia zarządzają już wszystkimi trolejbusami TLT. Oprócz kompletu tablic o wysokiej rozdzielczości; czołowej z modułem RGB, dwóch tablic bocznych, w tym jednej dla niedowidzących z modułem RGB, tylnej, wewnętrznego ekranu LCD 23’ zainstalowanego na kabinie kierowcy, pojawiła się tutaj nowość - wisząca pod sufitem tablica wewnętrzna TML wykonana w całości w technologii RGB.

Do kompletu oczywiście zapowiedzi przystanków, bramki liczące, łączność WiFi i GSM, monitoring wewnętrzny oraz zewnętrzny, system rejestracji parametrów jazdy i raportowania tych informacji. Całością steruje autokomputer SIL2, którego oprogramowanie zostało dostosowane do potrzeb Tyskich Linii Trolejbusowych. System przystosowany jest w całości do pracy autonomicznej, niewymagającej ingerencji kierowcy w ciągu dnia.

Elektrobusy pojawią się w Tychach już niedługo. Równolegle prowadzone są prace związane z budową infrastruktury do ładowania pojazdów. Po przeprowadzeniu formalnych odbiorów i zarejestrowaniu pojazdów, a także uruchomieniu zakontraktowanych ładowarek, "elektryki" rozpoczną kursowanie.

Docelowo, zgodnie z założeniami projektu, w ramach którego pojazdy zostały zakupione, mają trafić do obsługi linii 291, relacji Tychy Dworzec PKP - Szpital Wojewódzki. Będą się oczywiście pojawiały także na liniach trolejbusowych, stąd ich sympatyczne żółto-zielone malowanie, charakterystyczne dla TLT.

BM / tychy.info, źródło: Tyskie Linie Trolejbusowe

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.