tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 21 kwietnia 2020
  • 26 kwietnia 2020

Podpowiadamy jak i gdzie korzystać z tyskiej kultury online!

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj

To, że teatry, muzea, galerie, kina, biblioteki i domy kultury są od miesiąca zamknięte dla widzów i gości, nie oznacza, że nie funkcjonują! Swoją ofertę przeniosły do sieci i starają się wypełnić kulturą przestrzeń internetu. Według nas wychodzi im to bardzo dobrze. Co oferują teraz instytucje w naszym mieście?

Koncerty, spotkania, bajki, słuchowiska, zajęcia, ankiety i konkursy - to tylko niektóre z wielu przygotowanych propozycji tyskich instytucji kultury.

- Funkcjonowanie w obecnej rzeczywistości instytucji kultury, które są nastawione na interakcję, na bezpośredni kontakt z widzem nie jest łatwe. Dyrektorzy razem ze swoimi współpracownikami starają się zrobić wszystko, by wypełnić lukę, która powstała. Nie możemy dziś przecież wybrać się do teatru, muzeum czy na koncert. W oczekiwaniu na otwarcie tych miejsc, zachęcam do korzystania z tyskiej kultury on-line, która z konieczności sięgnęła po formy niemożliwe do realizacji na scenie m.in. słuchowiska, teatry radiowe i oferuje wiele ciekawych propozycji - zachęca Maciej Gramatyka - zastępca prezydenta miasta ds. społecznych.

Teatr Mały- Zapoczątkowaliśmy cykl „Bajki z brodą” w ramach, którego prezentowane będą na początek baśnie braci Grimm („Czerwony Kapturek”, „Królewna Śnieżka”, „Kopciuszek”, „Księżniczka na ziarnku grochu”). Każdy kolejny odcinek będziemy prezentować w sobotę o godzinie 16.00 (w tym czasie Teatr zwyczajowo gra bajki dla dzieci), i co tydzień czekamy na ilustracje przygotowywane przez dzieci, które wmontowujemy w nagranie bajki. Dzieci nadsyłające ilustracje nagradzane będą zaproszeniami do Teatru, gdy wróci on już do tradycyjnej działalności - mówi Paweł Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego.

Dyrektor zapewnia, że w kolejnych dniach teatru w sieci będzie znacznie więcej. - Będziemy regularnie produkować słuchowiska dla osób w każdym wieku, oparte na tekstach takich autorów jak Fredro, Osiecka, Przybora, Kofta, zapraszając do udziału w nich również lokalnych artystów. Zamówiliśmy już licencje do nagrania materiałów na drugą połowę kwietnia i maj, zaś pracownicy techniczni teatru, w oparciu o dostępny w instytucji sprzęt realizują i montują zrealizowane nagrania - dodaje Paweł Drzewiecki.

Teatr chciałby, by część przygotowanego materiału była wsparciem dla szkół w nauczaniu on-line, dlatego sięga do podstawy programowej. O sugestie co do repertuaru pracownicy teatru proszą zaprzyjaźnionych nauczycieli.

Pojawi się też program związany z ważnymi postaciami polskiej piosenki poetyckiej związany z Logos Fest.

- Przygotowujemy program proLOGOS, który będzie wprowadzeniem do tegorocznego Logos Fest - edycja Kofta, na którą zaprosimy publiczność, gdy będziemy mogli powrócić do tradycyjnej działalności. Program proLOGOS stanowi zebranie dotychczasowych owoców edycji realizowanych wokół Osieckiej, Grechuty, Młynarskiego, Przybory oraz przygotowanie do spotkania z twórczością Jonasza Kofty - podkreśla dyrektor Drzewiecki.

W planach Teatru jest także m.in. turniej recytatorski online, wykorzystujący nowe media do prezentacji konkursowych przez młodzież, dorosłych i seniorów. Turniej poprzedzony zostanie webinarium (internetowe seminarium) na temat emisji głosu i artykulacji oraz interpretacji wiersza i prozy.

- Mam nadzieję, że będzie to również okazja do pracy z tymi, którzy chcieliby przygotować się do egzaminów na wydziały aktorskie szkół teatralnych, a dziś, w związku z zaistniałą sytuacją, nie mają takiej możliwości - mówi dyrektor.

Zespół Teatru Małego pracuje także nad realizacją internetową dramatu Iwana Wyrypajewa pt. „Iluzje”.

Miejskie Centrum KulturyMCK w Tychach także stara się dotrzeć do odbiorców za pośrednictwem internetu.

- Akcja #zostanwdomuzMCK została zapoczątkowana piosenką napisaną przez pracownika MCK, Michała Poźniaka, znanego również jako Pan Pozor. Zarówno strona internetowa kultura.tychy.pl, jak i profile na Facebooku cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy zaglądają, komentują, a także często przyłączają się do proponowanych przez nas aktywności - mówi Małgorzata Król - dyrektor Miejskiego Centrum Kultury.

MCK ogłosił konkurs mappingu w ramach Tychy Light&Sound Festiwal 2020 (konkurs ma charakter otwarty, co oznacza, że mogą w nim uczestniczyć wszystkie zainteresowane osoby, a w szczególności studenci lub absolwenci uczelni artystycznych), internetowy konkurs plastyczny „Mama Matusia Mateńka, organizowany przez Klub Wilkowyje, „Zrób to sam”- cykl zajęć on line z rękodzieła dla dzieci i dorosłych, decoupage'u, czy majsterkowania oraz zabaw kreatywnych dla maluszków organizowany przez instruktorów z Klubu Urbanowice.

Oprócz tego Miejskie Centrum Kultury organizuje stałe zajęcia zdalne. Materiały przygotowane przez instruktorów są udostępniane dzieciom oraz na profilu facebookowym MCK. To zajęcia baletowe, taneczne, gry planszowe, survival organizowane przez Klub Wilkowyje, a także zajęcia teatralne (Teatr DoRo z Urbanowic i Teatr „Gęba” pracujący nad premierą „Małego Księcia”).

Odbywające się cyklicznie „Spotkania z podróżnikiem” także odbywają się teraz zdalnie.

- Cykl „Spotkania z podróżnikiem” ma nową wirtualną odsłonę. Do tej pory swoją prezentację „Ale Meksyk!” przedstawił tyszanin Zdzich Rabenda. Prowadzimy także zabawę on line w ramach cyklu „Kino Freelove”, która polega na odgadywaniu znanych tytułów filmowych zapisanych emotkami - dodaje Małgorzata Król.

27 kwietnia o godz. 19.00 zaplanowano spotkanie live z podróżnikiem, Robert Gondek opowie o swoich podróżach do Afryki. Niebawem także rodzinne warsztaty etnologiczne, podczas których, każdy uczestnik będzie mógł upiec chleb i poznać jego historię. Film instruktażowy będzie dostępny przez cały tydzień, tak, aby każdy zainteresowany mógł z niego skorzystać.

W planach także „Dla Tych zagrają na kwarantannie”, czyli prezentacja tyskich kapel on line, które specjalnie dla mieszkańców miasta przygotują program muzyczny oraz „Poznajmy się”, czyli cykl prezentujący sylwetki tyskich artystów oraz ich dorobek artystyczny.

Muzeum MiejskieW czasie epidemii nie odwiedzimy Muzeum Miejskiego czy Tyskiej Galerii Sportu, ale ich działalność także przeniosła się do sieci. Z czego skorzystamy?

- Nieustannie zapraszamy jednak do podróży w przestrzeni (choć wirtualnie) i w czasie, do Tychów z lat 1951-1989. Ten wirtualny spacer w przeszłość to okazja do podziwiania kadrów przedstawiających budowę tzw. Nowych Tychów i pokazujących miasto, kiedy nadano gminie prawa miejskie oraz kiedy na terenach wiejskich zaczęło powstawać pierwsze osiedle A - mówi Aleksandra Matuszczyk, dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach.

Można np. oglądać archiwum fotografii poprzez stronę internetową, czy przygotować grę z wykorzystaniem zdjęć ze zbiorów Muzeum Miejskiego.

- Proponujemy przygotowanie własnej wersji gry! Można do tego wykorzystać zdjęcia pochodzące z wirtualnej mapy-archiwum ze zbiorów Muzeum. Załączona instrukcja pomoże wykonać własną talię. Praca nad nią to okazja do lepszego poznania Tychów, odkrycia jak zmieniało się miasto i jak dawniej wyglądały znane miejsca. Młodsi będą mieli szansę odkryć nieznaną dotąd historię miejsc, a starsi powrócą do wspomnień. To też możliwość rozmowy z domownikami o tym, jak zmieniła się najbliższa przestrzeń, jak dawniej wyglądały sklepy i jak zmieniły się środki transportu, jak się ubierano i jak bawiły się dzieci - zachęca dyrektor Muzeum Miejskiego.

Muzeum Miejskie w Tychach zachęca także do podzielenia się doświadczeniami z życia w czasach pandemii. Specjalna ankieta zawiera 34 pytania.

- Przygotowaliśmy anonimową ankietę zawierającą konkretne pytania o codzienność wczasach izolacji społecznej. Widzimy, że jesteśmy w przełomowym momencie, który pociągnie za sobą zmiany, jak inne ważne wydarzenia z historii XX wieku. Chcemy wykorzystać ten moment, aby zebrać refleksje mieszkańców Tychów, ale też i osób związanych z miastem zawodowo albo dzięki bliskim. Mamy nadzieję, że opracowane wyniki ankiety staną się cennym obrazem tyskiej codzienności i zasilą archiwum Muzeum. Posłużą nam w przyszłości do przygotowywania wystaw i publikacji - dodaje Aleksandra Matuszczyk.

Mediateka i Orkiestra AuksoPodobnie jak w przypadku innych instytucji kultury, także Orkiestra Kameralna Miasta Tychy „Aukso” w chwili obecnej działa w sieci.

- Wkrótce powróci Aukso4Kids. Internetowe warsztaty będą się odbywać w sekwencji najprawdopodobniej 2-3 tygodniowej. Utrzymujemy tematykę, która była założona wcześniej. Oprócz tego rozpoczynamy prezentacje cyklu istniejących, archiwalnych wykonań Aukso w formie nowo realizowanych wideoklipów. Oprawa towarzysząca muzyce to elementy „zwykłego” życia podczas kwarantanny - mówi Piotr Szczepanik - zastępca dyrektora Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy Aukso.

Każdy utwór, czy teledysk będzie poprzedzony słowem wstępnym Marka Mosia.

Miejska Biblioteka PublicznaMiejska Biblioteka Publiczna organizuje natomiast akcję #NieZostawiamCzytelnika.

- Na stronie internetowej biblioteki umieszczane są linki, które mają umilić czas spędzony w domu. Ponadto, za pomocą IBUK Libra można dostać darmowe kody dostępu do ponad 2 tysięcy publikacji online. Aby uzyskać kod, można zadzwonić (32 438 04 70 ) lub napisać do czytelni: czytelnia@mbp.tychy.pl - mówi Anna Krawczyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach.

Wszyscy dyrektorzy działających w mieście instytucji kultury działających zgodnie podkreślają, że nie mogą się już doczekać, aż placówki, którymi zarządzają będą mogły się otworzyć dla widzów i gości.

ar / tychy.info, źródło: UM Tychy

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Miejskie Centrum Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj