tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 16 kwietnia 2020

Czy warto wybudować dom pasywny?

Materiał partnera:

Dom pasywny to przede wszystkim oszczędności związane z eksploatacją, gdyż samo postawienie takiego obiektu będzie wymagało nieco większych nakładów finansowych.

1. Co to jest dom pasywny?
2. Pasywny układ nowoczesnego domu
3. Budowa domu pasywnego

Jeżeli jednak inwestycja zostanie prawidłowo zrealizowana, wydatki związane z budową zwrócą się już po kilku latach. Z naszego poradnika dowiesz się, czym tak naprawdę jest dom pasywny oraz dlaczego warto się na niego zdecydować.

Co to jest dom pasywny?Domem pasywnym nazywa się obiekty, które dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii mają niewielkie zapotrzebowanie na energię. W porównaniu z tradycyjnymi domami, w których nie skorzystano z takich rozwiązań, użycie energii może być nawet do ośmiu razy mniejsze. Jest to możliwe między innymi dzięki lepszemu wykorzystania światła dziennego (co wymaga wprowadzenia poprawek już na etapie przygotowywania planów), wdrożenia lepszej izolacji oraz wykorzystaniu różnego rodzaju instalacji wspomagających. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest wyższy koszt wybudowania domu pasywnego w porównaniu do obiektów stawianych w przestarzały sposób. Liczne zalety (a więc przede wszystkim oszczędność na rachunkach czy ekologiczne rozwiązania) sprawiają jednak, że prędzej czy później ta różnica zostanie wyrównana, a dodatkowo właściciel domu pasywnego będzie mógł zacząć oszczędzać.


Pasywny układ nowoczesnego domuUkład pomieszczeń stosowany w pasywnym domu pozwala maksymalnie wykorzystać światło słoneczne zarówno jeżeli chodzi o oświetlenie, jak i ogrzanie najważniejszych pomieszczeń. W tym celu projektanci starają się umieścić pokoje dzienne oraz kuchnię od strony południowej, gdzie w naszym klimacie najdłużej świeci słońce. Domy pasywne korzystają z wielu przeszkleń, które pozwalają złapać więcej promieni słonecznych w ciągu dnia. To jednak nie koniec zmian związanych z oknami. Ważne jest również pamiętanie o znacznym ograniczeniu (lub nawet całkowitej rezygnacji) ze wszystkich otworów od strony północnej, gdzie straty cieplne są najwyższe. Nie musisz na szczęście martwić się stratami przestrzeni, gdyż północną część domu można spokojnie wykorzystać na budowę garażu lub pomieszczeń gospodarczych.

Budowa domu pasywnegoSamodzielna budowa domu pasywnego to trudne zadanie, dlatego zawsze warto korzystać z pomocy specjalistów. Pamiętaj, że to, co tobie wydaje się dobrym rozwiązaniem, w praktyce może nie przynieść zauważalnych oszczędności. Dodatkowo dom buduje się raz na kilkadziesiąt lat (a czasami nawet na całe życie), więc lepiej skonsultować projekt z kimś, kto z powodzeniem realizował już projekty domów pasywnych. Istotne elementy i rozwiązania, które koniecznie powinny się znaleźć w takim obiekcie to również odpowiednia izolacyjność przegród budowlanych. W porównaniu ze zwykłymi budynkami, w domach pasywnych grubość izolacji może być nawet trzykrotnie większa. Pamiętaj również o prawidłowym zaprojektowaniu wentylacji, co pozwoli ograniczyć straty ciepła. Nowoczesne rozwiązania opracowane z myślą o pasywnych obiektach pozwalają zmniejszyć straty związane z wentylacją nawet o około 80%.

Ze względu na klimat panujący w Polsce, trudno jest czasami uniknąć instalacji dodatkowego systemu grzewczego, a naturalnie pozyskana energia może być niewystarczająca. Z myślą o takich obiektach opracowano jednak wiele specjalnych rozwiązań, które pozwolą uzyskać komfortową temperaturę, a jednocześnie nie narażą użytkowników na wysokie rachunki. Przykładem może być wybranie pieca, który będzie działał wyłącznie wtedy, gdy taryfa będzie najbardziej atrakcyjna dla domowników.