Wiadomości

  • 10 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 1884

Nowa aplikacja mobilna ŚKUP na czas epidemii

Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchomił nową aplikację mobilną, która pozwala pasażerom na samodzielne kodowanie swoich biletów kupionych przez Portal Klienta, czy zgłaszanie awarii i łamania przepisów obowiązujących w czasie pandemii. Jednym z celów aplikacji jest minimalizowanie kontaktu pasażera z newralgicznymi elementami systemu ŚKUP i w ten sposób przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Mobilny ŚKUP
Aplikacja Mobilna ŚKUP powstała, by ograniczać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Posiada wiele funkcji


W trakcie epidemii koronawirusa, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Zarząd Transportu Metropolitalnego podejmują liczne działania w trosce o zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim pasażerom komunikacji miejskiej. Jednym z nich jest właśnie uruchomienie aplikacji Mobilny ŚKUP, dzięki której pasażerowie korzystający z transakcji online, mogą minimalizować kontakt z newralgiczną infrastrukturą.

Dzięki Mobilnej Aplikacji Pasażera - Mobilny ŚKUP za pomocą smartfona możemy teraz:
  • Zakodować bilet okresowy kupiony przez Portal Klienta lub pieniądze, którymi zasililiśmy nasze konto,
  • Zgłosić awarię, którą zaobserwowaliśmy w komunikacji miejskiej,
  • Sprawdzić rozkład jazdy Zarządu Transportu Metropolitalnego.


Aplikację można już pobrać na telefony z systemem Android.

Do tej pory kupując bilet okresowy (np. 30-dniowy) przez Portal Klienta ŚKUP lub doładowując w ten sposób swoją kartę, trzeba było ją później przyłożyć np. do kasownika, automatu lub parkomatu. Jest to konieczne, aby ta wirtualna transakcja została ściągnięta z systemu centralnego i zakodowana na karcie ŚKUP.

- Aplikacja ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej organizowanej przez ZTM. Korzystanie z aplikacji mobilnej w czasie zagrożenia koronawirusem niesie ze sobą wiele korzyści - mówi Adam Krakowczyk, dyrektor Departamentu Informatyki w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - Opracowane przez nas narzędzie umożliwia zakodowanie biletów i zasileń Pieniądza Elektronicznego zakupionych na Portalu Klienta ŚKUP bez konieczności wizyty w kolekturze biletowej czy kiosku - tłumaczy.

Mobilny ŚKUP


Oprócz wymienionych funkcjonalności, narzędzie umożliwia składanie wniosków o fakturę VAT i reklamacji, bez konieczności bezpośredniego kontaktu z Punktem Obsługi Pasażera, czy Punktem Obsługi Klienta. Przy pomocy aplikacji zgłosimy także problem w infrastrukturze pojazdowej, przystankowej, a także w automatach i parkomatach ŚKUP - z możliwością przesyłania zdjęć. W ten wygodny sposób będzie można m.in. przesłać informację o zbyt dużej liczbie pasażerów w danym pojeździe, dzięki czemu ZTM będzie mógł szybciej podjąć kolejne działania związane z dostosowaniem się do rządowych ograniczeń i obostrzeń związanych z obowiązującym stanem epidemii koronawirusa. Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia - jednocześnie autobusem, tramwajem lub trolejbusem może jechać tylu pasażerów, ile wynosi liczba połowy miejsc siedzących.

Mobilny ŚKUP daje też dostęp do aktualnych rozkładów jazdy ZTM i umożliwia bezpośredni kontakt z organizatorem komunikacji poprzez wysyłane wiadomości. Aplikacja wyświetla także dane o posiadanej karcie (zapisane środki, ulgi, datę ważności) oraz daje możliwość zmiany hasła i kodu PIN, a nawet zablokowania karty.

Mobilny ŚKUP


Całość charakteryzuje wygodny i nowoczesny interfejs. Obsługa aplikacji jest intuicyjna, a dodatkowym udogodnieniem jest samouczek, który uruchamia się przy pierwszym zalogowaniu do aplikacji. Narzędzie wykorzystuje radiowy standard komunikacji na krótką odległość NFC. Dzięki temu, aby zakodować kartę ŚKUP, wystarczy przyłożyć ją do telefonu i czekać na wyświetlenie odpowiedniego komunikatu. Czytniki NFC posiada większość współczesnych smartfonów.

Aplikacja daje użytkownikom także dostęp do wszystkich aktualnych komunikatów ZTM, które w dużej mierze dotyczą zmian w rozkładach jazdy czy dodatkowych obostrzeń, wymuszonych koniecznością dostosowania się do panującej sytuacji.

Mobilną Aplikację Pasażera - Mobilny ŚKUP można bezpłatnie pobrać ze Sklepu Play. W tej chwili jej pełna funkcjonalność, czyli możliwość kodowania danych online na karcie ŚKUP, dostępna jest tylko w środowisku Android. Operacja ta sprawia, że nasz smartfon z modułem NFC staje się niejako terminalem ŚKUP, umożliwiającym ściągnięcie danych z systemu centralnego (nasz zakup w Portalu Klienta) i zapisaniu ich na karcie ŚKUP.

Mobilny ŚKUP


Aktualna wersja systemu iOS nie pozwala jeszcze, by w pełni wykorzystać transmisję NFC do zapisania w ten sposób zakupionych na portalu biletów. Z powodu tych ograniczeń technicznych, kodowanie biletów poprzez aplikację Mobilny ŚKUP nie jest jeszcze możliwe na telefonach z iOS. Użytkownicy tego oprogramowania będą mogli teraz korzystać z pozostałych funkcji aplikacji jak np. możliwości wysłania wiadomości dot. problemów z infrastrukturą czy wysłania wniosku o zwrot biletu. Zgłoszenie o publikację Mobilnego ŚKUP w AppStore zostało już wysłane i oczekuje na realizację.

ar / tychy.info

źródło: ZTM

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.