tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 13 kwietnia 2020

Tyski Rower Miejski na 32. miejscu w ogólnopolskim rankingu

W podsumowującym ubiegły sezon rankingu systemów rowerów miejskich na pierwszym stopniu podium stanęło warszawskie Veturilo. Aby to osiągnąć, stolica musiała wykazać się w 10 kategoriach, które dotyczyły organizacji i popularności systemu, a także infrastruktury dla jednośladów. Pośród 53 konkurujących ze sobą miast znalazły się również Tychy, które w ogólnej klasyfikacji zajęły 32. miejsce.

Tyski Rower Miejski na Placu Baczyńskiego - 31.05.2017
Tyski Rower Miejski na Placu Baczyńskiego · fot. BM / tychy.info


Organizowany przez CentrumRowerowe.pl ranking powstał na podstawie danych za 2019 rok, pochodzących od operatorów systemów oraz urzędów miejskich. Analizując te informacje można zauważyć, że popularność tej usługi spadła w porównaniu do lat ubiegłych. To tendencja ogólna, sama Warszawa zaliczyła spadek liczby wypożyczeń aż o 18%.

Chociaż w Tyskim Rowerze Miejskim zarejestrowało się prawie 3,5 tysiąca nowych użytkowników, to liczba wypożyczeń na osobę spadła - z czterech na trzy. Powodu nie należy doszukiwać się w infrastrukturze. Stosunek dróg rowerowych do publicznych wyniósł 23%, co pozwoliło Tychom zamknąć pierwszą piętnastkę najlepszych miast w tej kategorii. Co więcej, w zeszłym roku powstały 4 kilometry nowych ścieżek tylko dla jednośladów, co jest całkiem niezłym wynikiem. Ponad dwie trzecie analizowanych miejscowości zakończyło rok 2019 z mniej obiecującym bilansem.

Co trzeba poprawić?

Problemem mogła być niewielka liczba miejskich rowerów. Na jeden z nich przypadało aż 2137 mieszkańców - dla porównania w Ustroniu liczba ta wyniosła jedynie 230. Wiąże się to z ostatnim miejscem pod względem ilości stacji dokujących. Takich punktów na mapie miasta znalazło się zaledwie 7. Pozytywnym zaskoczeniem jest natomiast aż 20 stacji naprawczych. Z wynikiem jednego takiego punktu na 4 km2, Tychy stanęły na najniższym stopniu podium w tej kategorii.

Aspektem, z jakiego tyszanie z całą pewnością mogli być zadowoleni, okazał się szereg udogodnień, jakie oferował im miejski system, a także niewysoki koszt jego użytkowania. 10 zł za aktywację i 1 zł za pierwszą godzinę to przyzwoita stawka. Poza tym do dyspozycji mieszkańców udostępniono rowery dziecięce, cargo, trójkołowe, a nawet tandemy, więc wachlarz ich zastosowań był naprawdę szeroki. Jakby tego było mało, tyskie jednoślady z powodzeniem mogły służyć do dalszych podróży - np. do Katowic, Chorzowa oraz Sosnowca, gdzie rower można było odstawić.

Pełny ranking systemów rowerów miejskich oraz prognozy na kolejne lata znaleźć można w artykule na CentrumRowerowe.pl.

BM / tychy.info, źródło: materiały prasowe

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.