tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

 • 11 kwietnia 2020
 • 13 kwietnia 2020

Przygotuj tyską wersję gry memory ze zbiorów Muzeum Miejskiego

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Kto nie zna gry „memory”? Polega ona na odnajdywaniu par tych samych kart. To propozycja dla dwóch lub więcej graczy, ale i dla jednego będzie ciekawą zabawą. Teraz możesz zrobić własną, tyską wersję gry z wykorzystaniem zdjęć pochodzących z wirtualnej mapy-archiwum ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach „ABC - Architektura Bliżej Ciebie” (linki do zdjęć znajdziesz na końcu artykułu).

tychy, archiwalne zdjęcia, stare zdjęcia
fot. zbiory Muzeum Miejskiego w Tychach


Sam ustalasz poziom trudności - im więcej kart, tym trudniejsza gra. Załączona instrukcja pomoże wykonać własną talię. Jeśli nie masz czasu na wybieranie zdjęć, poniżej znajdziesz również gotowy pakiet fotografii.

Praca nad własną talią kart to okazja do lepszego poznania Tychów, odkrycia jak zmieniało się miasto i jak dawniej wyglądały znane miejsca. Młodsi będą mieli szansę odkryć nieznaną dotąd historię miejsc, a starsi powrócą do wspomnień. To też możliwość rozmowy z domownikami o tym, jak zmieniła się najbliższa przestrzeń, jak dawniej wyglądały sklepy i jak zmieniły się środki transportu, jak się ubierano i jak bawiły się dzieci. A może byliście w tym miejscu kiedyś wspólnie?

Jak w to grać? Co będzie potrzebne? Jak to zrobić? Instrukcja krok po krokuJak w to grać?
Gra polega na rozłożeniu wszystkich kart na równej płaskiej powierzchni fotografiami do dołu. Następnie uczestnicy odkrywają karty, szukając par. W jednym ruchu można odsłonić tylko dwie karty. Jeśli do siebie nie pasują, należy odwrócić je z powrotem fotografią do dołu i starać się zapamiętać widok, który przedstawiały. I oczywiście nie zmieniać położenia kart. Jeśli pasują, można je zabrać. Wygrywa ten, kto zgromadzi najwięcej par.

Co będzie potrzebne?
 • papier A4 do wydruków (zwykły lub grubszy)
 • drukarka z czarnym tuszem
 • nożyczki
 • klej
 • tekturki/gruby papier/tekturowe opakowania do utwardzenia kart


Jak to zrobić? Instrukcja krok po kroku:
 • Do wyszukiwarki wpisz adres wirtualnej mapy-archiwum „ABC - Architektura Bliżej Ciebie”: www.abc.tychy.pl
 • W lewym górnym rogu Menu wybierz sposób, w jaki będziesz poszukiwać fotografii: za pomocą „Mapy”, poprzez „Autorów fotografii” lub korzystając z „Galerii fotografii”. Pamiętaj, że możesz wybrać konkretny teren oraz przedział czasowy. Instrukcję obsługi strony znajdziesz w filmie instruktażowym.
 • Wybrane fotografie zapisuj od razu w folderze na swoim komputerze. Każdą otwartą w przeglądarce fotografię można pobrać na własny dysk.
 • Następnie zaznacz wszystkie fotografie, które chcesz wydrukować i lewym przyciskiem myszy wybierz „Drukuj”.
 • W opcjach druku możesz wybrać rozmiar kart i w zależności od poziomu trudności dostosować format - większe karty będą bardziej czytelne dla młodszych, mniejsze pozwolą na rozłożenie ich większej liczby i dłuższą rozgrywkę. Sugerowane rozstawienie to 9 fotografii na stronę A4 - w niektórych opcjach zwane „Portfel (9)”. Większe karty to np. „9 x 13 (4)”.
 • Pamiętaj, aby zachować taki sam rozmiar kart - możesz tego dopilnować przy wycinaniu (tak samo długie krawędzie) lub w opcjach druku wybrać opcję „Dopasuj obraz do ramki”.
 • Pamiętaj, aby wydrukować arkusze w dwóch kopiach. Jeśli możesz, wydrukuj je na grubszym papierze.
 • Nie wycinaj kart od razu - dobrze wcześniej przykleić je na twardsze podłoże. Możesz skorzystać z kartoników, kartek z bloku technicznego lub tyłów z bloków rysunkowych. Jeśli nie masz ich pod ręką, spróbuj wykorzystać opakowania po herbacie, ryżu lub słodyczach (pamiętaj, by przyklejać wydrukowane fotografie do kolorowej strony kartonów opakowań - tyły kart nie powinny się od siebie różnić).
 • Wytnij utwardzone karty. Wszystkie karty ułóż w ten sam sposób.
 • Gotowe - możesz zacząć grę! A po skończonej partii (lub partiach) daj nam znać jak poszło! Chętnie zobaczymy Wasze memory - oznaczajcie nas w mediach społecznościowych: FB @MuzeumMiejskiewTychach / Instagram: @mmtychy


Zestaw fotografii do gry:BM / tychy.info, źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj