Wiadomości

  • 6 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 3201

[WIDEO] Wielki Tydzień w dobie epidemii oczami tyskich księży

O Wielkim Poście i świętowaniu Wielkanocy w dobie pandemii mówią księża Józef Szklorz z Parafii Bł. Karoliny Kózkówny w oraz ks. Janusz Lasok z Parafii św. Marii Magdaleny w materiałach wideo przygotowanych przez Tyski Kanał Informacyjny.

Z materiałów wideo dowiemy się m.in. w jakich nabożeństwach związanych z Wielkim Postem można uczestniczyć za pośrednictwem transmisji internetowych prosto z tyskich parafii. Usłyszymy także o znaczeniu Wielkanocy dla chrześcijan o raz o tym, jak w obecnym, trudnym czasie możemy się do niej przygotować.

Ksiądz Prałat Józef Szklorz z Parafii Bł. Karoliny Kózkówny wspomina o możliwości spowiedzi duchowej, poprzez realny akt żalu i wyznaczenie sobie pokuty w czasie, kiedy nie możemy odbyć sakramentu pokuty w świątyniach oraz o przyjmowaniu komunii świętej duchowej. Ksiądz wzywa do modlitwy za służby, które dbają w ostatnim trudnym czasie o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Zachęca do utrzymywania lub odświeżenia kontaktów z bliskimi poprzez telefon czy internet. Wspomina także o kwestii przeniesienia pierwszej komunii świętej na późniejszy termin.Ksiądz Janusz Lasok z Parafii św. Marii Magdaleny mówi o przygotowaniach do Wielkanocy. Tłumaczy istotę Triduum Paschalnego i świąt. Zachęca do przeżycia spowiedzi w sposób duchowy, bez pośrednictwa kapłana. Jak podkreśla, taka spowiedź ma taką samą wartość, jak ta klasyczna, w kościele. Zachęca też do pomocy potrzebującym ludziom w otoczeniu w codziennych czynnościach, jak robi to parafialna grupa charytatywna. Jak podkreśla, to, że obecnie zostajemy w domu i nie spotykamy się z bliskimi i znajomymi to także uczynek miłości wobec bliźniego.- To jest czas, który może być dla nas wyzwaniem. Przechodzimy z tego zewnętrznego sposobu obchodzenia świąt, kiedy mogliśmy uczestniczyć w nabożeństwach, święciliśmy potrawy, staliśmy w kolejkach do spowiedzi... Była to okazja, by Wielkanoc przeżywać zewnętrznie. Może teraz bardziej będziemy mogli przeżyć to, co jest darem Pana Boga wewnętrznie. Będziemy mieli więcej czasu na czytanie pisma świętego i modlitwę. Warto ten czas poświęcić na sprawy duchowe, czego nam w normalnym czasie, czasie zagonienia brakuje. To również czas, kiedy możemy umacniać więzi rodzinne i realizować wychowanie religijne - mówi ksiądz Janusz Lasok.

Zachęcamy do obejrzenia materiałów.

ar / tychy.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj