tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 3 kwietnia 2020

Siedział przed sklepem, bo się nudził. Policjant nałożył 500 zł mandat

Większość mieszkańców stosuje się do wydawanych zaleceń, które mają na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa, a więc dbanie o ludzkie życie i zdrowie. Zabronione jest m.in. swobodne przemieszczanie się poza celami bytowymi, zdrowotnymi czy zawodowymi. Jednak wciąż zdarzają się sytuacje, które narażają nas wszystkich na ryzyko zakażenia. Młody tyszanin myślał, że zakazy go nie dotyczą. 18-latek siedział przed sklepem bez wyraźnego celu, twierdząc, że „się nudzi”.

Mundurowi prowadzą także wzmożone kontrole w przestrzeni publicznej
Mundurowi prowadzą wzmożone kontrole w przestrzeni publicznej · fot. KMP Tychy


Za bagatelizowanie poleceń i wytycznych instytucji państwowych policjanci stosują represje. Niestety niektórzy nie zdają sobie sprawy, że to nie konsekwencje prawne nieprzestrzegania nowych nakazów i ograniczeń są najważniejsze. Osoby, które lekkomyślnie naruszają zasady postępowania obowiązujące w związku z epidemią koronawirusa, ryzykują zdrowiem, a nawet życiem nie tylko swoim, ale i innych osób - w tym ich rodzin i bliskich, z którymi mogą mieć kontakt.

Właśnie takim zachowaniem wykazał się 18-letni mieszkaniec Tychów, którego siedzącego pod sklepem zastał dzielnicowy. Młody mężczyzna powiedział policjantowi, że „siedzi pod sklepem, bo mu się nudzi”. Tyszanin lekceważył powagę sytuacji i nie przyjmował do wiadomości tłumaczeń mundurowego, że w związku z sytuacją epidemiologiczną takie zachowanie nie jest dozwolone i nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi. Policjant nałożył na mężczyznę 500-złotowy mandat karny, informując go, że należy rozważyć każde wyjście z domu i przestrzegać ograniczeń instytucji państwowych. Poza tym przypadkiem mundurowi nałożyli w środę sześć innych mandatów wobec osób, które złamały ograniczenia w czasie panującej epidemii, naruszając przepisy wynikające z Rozporządzenia Ministra Zdrowia.

Mundurowi prowadzą także wzmożone kontrole w przestrzeni publicznej
Mundurowi prowadzą wzmożone kontrole w przestrzeni publicznej · fot. KMP Tychy


Mundurowi prowadzą także wzmożone kontrole w przestrzeni publicznej, jak i w ruchu drogowym. Tylko 1 kwietnia policjanci 165 razy sprawdzili miejsca, w których mogą gromadzić się osoby, a także skontrolowali 61 środków transportu drogowego. Policjanci udokumentowali również 3 przypadki niestosowania się do warunków kwarantanny, przekazując informacje do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, a także do weryfikacji w postępowaniu sprawdzającym w zespole do spraw wykroczeń wydziału prewencji.

Wszyscy ci, którzy nie stosują się do przepisów obowiązujących w związku z epidemią, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi swoich zachowań. Policja kolejny raz apeluje o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń. W obecnej sytuacji, hasło #zostanwdomu ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa nas wszystkich.

BM / tychy.info, źródło: KMP Tychy

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.