tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 2 kwietnia 2020

Samorządy przekażą środki na sprzęt do szybkich testów wykrywania wirusa SARS-CoV-2

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Samorządowcy powiatu bieruńsko-lędzińskiego i jego wszystkich gmin jednogłośnie podjęli decyzję o zakupie aparatury diagnostycznej do szybkiego wykonywania testów na obecność koronawirusa dla Megrezu. Powiat bieruńsko-lędziński przeznaczy na ten cel 200 tys. zł, a gminy Bieruń, Lędziny, Imielin, Bojszowy i Chełm Śląski po 50 tys. zł. Do inicjatywy włączyli się również samorządowcy z powiatu pszczyńskiego (powiat pszczyński - 30.000 zł).

koronawirus


Zadeklarowane środki zostaną przeznaczone na zakup systemu GeneXpert w wydaniu 8 próbkowym (Gx16-8) służącego do wykonywania diagnostycznych badań genetycznych. Koszt zakupu aparatury analitycznej wraz z odczynnikami oraz systemem pobierania próbek to ok. 550.000,00 zł.

Za sprawą zakupu tego priorytetowego systemu, tyski szpital uczyni milowy krok na drodze do szybkiego diagnozowania nie tylko wirusa SARS-CoV-2, ale i grypy. Aparatura jest sprawdzona. Wykorzystuje metodę Real Time PCR, akceptowaną i zalecaną przez WHO.

- Wyjątkowa sytuacja wymaga wyjątkowych działań. Jako włodarze powiatu i gmin czujemy szczególną odpowiedzialność i troskę o zdrowie wszystkich naszych mieszkańców. Zakupiony przez nas sprzęt pozwoli na szybsze i sprawne diagnozowanie chorych, a tym samym skuteczniej pomoże wracać do zdrowia zakażonym pacjentom. Lekarzom, pielęgniarkom ratownikom medycznym, wszystkim pracownikom szpitala „Megrez”, którzy z poświęceniem, narażając własne życia, walczą o zdrowie chorych, należy się jak najlepszy sprzęt, aby mogli nieść jak najskuteczniejszą pomoc. Chcemy ich wspierać! - podkreśla starosta Bernard Bednorz. - Dziękuję prezydentowi Tychów Andrzejowi Dziubie za inicjatywę zakupu takiego urządzenia, dziękuję wszystkim burmistrzom i wójtom naszego powiatu za wspaniały gest, dziękuję staroście pszczyńskiemu Barbarze Bandoła i wszystkim włodarzom gmin tego powiatu za wsparcie naszego szpitala. Na zakończenie, dziękuję radzie powiatu bieruńsko-lędzińskiego i wszystkim radnym, którzy w dniu wczorajszym, w kontakcie on-line, poparli tę inicjatywę i udzielili jednogłośnego poparcia dla tego wydatku - dodaje starosta.

- To wspaniała wiadomość i wielka pomoc. Wszystkim zaangażowanym samorządowcom bardzo dziękujemy - czytamy na stronie szpitala Megrez.

BM / tychy.info, źródło: Powiat Bieruńsko-Lędziński

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj