Wiadomości

  • 3 kwietnia 2020
  • 4 kwietnia 2020
  • wyświetleń: 3042

Bezpieczne zakupy w Gemini Park. O tym warto pamiętać!

Szerząca się pandemia SARS-CoV-2 oraz kolejne przypadki COVID-19 sprawiają, że zmienia się sposób, w jaki powinniśmy robić zakupy w centrach handlowych. Zalecana jest większa odpowiedzialność za otoczenie oraz stosowanie się do reguł, jakie ustalają poszczególne sklepy. Trzymając się jednak kilku prostych zasad zapewnimy sobie bezpieczeństwo w czasie kupowania.

Gemini Park Tychy
Bezpieczne zakupy w Gemini Park. O tym warto pamiętać! · fot. Gemini Park Tychy


Postępująca pandemia koronawirusa organiczna handel w polskich galeriach. Dziś zrobisz tam zakupy tylko w sklepach pierwszej potrzeby, to jest w takich, które mają w swojej ofercie: żywność, produkty kosmetyczne, artykuły toaletowe, środki czystości, produkty lecznicze, wyroby medyczne, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazety, artykuły budowlane lub remontowe, artykuły dla zwierząt i paliwa.

Dostępne są także wybrane usługi. Czynne są tylko te lokale, które oferują usługi medyczne, bankowe, ubezpieczeniowe, pocztowe, pralnicze i gastronomiczne polegające jedynie na przygotowywaniu i dostarczaniu żywności. Reszta sklepów jest zamknięta do odwołania.

- Polacy przez jakiś czas muszą zmienić podejście do wizyt w centrach handlowych, a wprowadzone rozporządzenia nakładają pewne ramy. Kluczowe jest dziś przestrzeganie zasad higieny zakupów oraz higieny osobistej oraz troska o innych, zwłaszcza seniorów. Trzeba także stosować się do reguł, jakie ustaliły poszczególne sklepy - przekonuje Anna Malcharek, przedstawicielka centrów handlowych Gemini Park w Tychach, Bielsku-Białej i Tarnowie.

O czym pamiętać robiąc zakupy?

1. Na zakupy chodźmy pojedynczo. Przed zakupami w domu warto zrobić listę zakupów, aby ograniczyć do minimum wyjścia do sklepu.
2. Kupujemy rzeczy potrzebne w najbliższych dniach, nie gromadzimy, nie robimy przesadnych zapasów. Sklepy pierwszej potrzeby pozostają otwarte i są na bieżąco zaopatrywane, nie warto więc trwonić pieniędzy.
3. Przed wejściem do sklepu zawsze zakładamy rękawiczki. Możemy mieć własne jednorazowe rękawiczki ochronne lub skorzystać z tych foliowych, które zapewnia sklep. To ważne, aby nie dotykać produktów spożywczych, półek czy strefy kas gołymi rękoma.
4. Zachowujemy bezpieczny dystans pomiędzy innymi osobami - minimum 2 metry. Dotyczy to zarówno stania w kolejce, jak i poruszania się po sklepie.
5. Pamiętajmy o zasadzie - 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia. Musimy liczyć się z tym, że do sklepu będziemy wpuszczani po kolei lub w niewielkich grupach, tak aby nie tworzyć skupisk. Przykład: jeśli w sklepie są 3 kasy, to na jego terenie może przebywać 9 osób, jeśli 2 to 6 osób itp.
6. Uszanujmy decyzje sklepów, aptek, drogerii i innych punktów. Jeśli sklep ustala dodatkowe zasady sprzedaży mające na celu ochronę klientów, stosujmy się do tych zaleceń. Dziś to nasz obowiązek. Mają one na względzie bezpieczeństwo całej zbiorowości.
7. Płacimy bezgotówkowo. Płatności bezgotówkowe są niezwykle popularne, a teraz jest ich czas. W miarę możliwości za zakupy płacimy tylko kartą (debetową lub kredytową), zbliżeniowo, telefonem, BLIK-iem. Nie używamy gotówki, na której mogą czaić się drobnoustroje.
8. To proste - jesteś chory, przeziębiony? Koniecznie zostań w domu! To podstawowa zasada. Gdy jednak nagle zechce się komuś kichnąć w miejscu publicznym, robimy to w zgięty łokieć lub chusteczkę, którą od razu wyrzucamy do kosza. Nie kichamy w dłoń, którą najpewniej za chwilę sięgniemy po produkty z półki - pamiętajmy o innych.
9. Łokciem zamiast dłonią. Staramy się nie dotykać klamek, poręczy, przycisków czy innych przedmiotów, które dotykają wszyscy. Drzwi warto popchnąć lekko łokciem. Pamiętajmy też o tym, że w centrach prowadzona jest stale dezynfekcja.
10. Pamiętajmy o odkażaniu. W toaletach centrów handlowych znajdziemy specjalne pojemniki napełnione środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu, który zaleca Główny Inspektorat Sanitarny. Warto skorzystać z niego jak najczęściej.
11. Myj ręce, wiele razy. W toaletach znajdziemy także instrukcję prawidłowego, przygotowane przez Główny Inspektorat Sanitarny. Używajmy mydła, bieżącej wody, zwracając uwagę na miejsca, o których zwykle nie pamiętamy. Mycie powinno trwać min. 30 sekund, czyli tyle ile piosenka "Sto Lat". Po myciu warto także zdezynfekować dodatkowo ręce specjalnym płynem.
12. Ręce z dala od twarzy. To przez twarz mogą dostać się wirusy do organizmu. Pamiętajmy, aby nie dotykać policzków, nosa, ust i oczu rękoma, nawet, gdy bardzo swędzi! Jeśli mamy nawyk dotykania twarzy już w domu załóżmy rękawiczki ochronne.
13. Bez dotykania! Nie dotykamy produktów przed zakupem. To trudne, bo przywykliśmy, że bierzemy do rąk rzeczy z półek, by je obejrzeć z każdej strony. Teraz nie ma na to czasu. Trzeba być zdecydowanym na to, co się kupuje.
14. Zadbajmy o seniorów Od godz. 10 do godz. 12 sklepy i punkty usługowe w pierwszej kolejności przyjmują i obsługują osoby powyżej 65 roku życia, bądźmy wyrozumiali i chrońmy naszych seniorów, ustąpmy miejsca w kolejce.
15. Słuchajmy poleceń ochrony. Zadaniem ochrony w tych trudnych czasach jest utrzymanie porządku, ale także zapewnienie bezpieczeństwa. Słuchajmy więc poleceń ochroniarza i stosujmy się do jego wytycznych. To ważne!
16. Nie chodzimy na zakupy w grupach, nie spotykamy się.
17. Sprawdzajmy informacje. Najlepiej na oficjalnych stronach internetowych i kanałach społecznościowych instytucji państwowych, jak Ministerstwo Zdrowia, NFZ czy Główny Inspektorat Sanitarny, gov.pl/koronawirus. Bądźmy doinformowani, jak postępować.
18. Warto śledzić kanały społecznościowe centrów handlowych. Znaleźć tam można informacje o godzinach otwarcia sklepów. Pamiętajmy jednak, że sytuacja jest dynamiczna i wiele rzeczy może zmieniać się z godziny na godziny np. lista otwartych sklepów.

BM / tychy.info

źródło: Gemini Park Tychy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Gemini Park Tychy" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Gemini Park Tychy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Gemini Park Tychy" podaj