tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 1 kwietnia 2020

Policja kontroluje miejsca, w których mogą grupować się mieszkańcy

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Tyscy policjanci, oprócz wykonywania swoich codziennych czynności, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców kontrolują także miejsca pod kątem grupowania się osób oraz respektowania przepisów związanych z zagrożeniem zakażenia koronwairusem. Policjanci nadal będą bardzo intensywnie prowadzić działania kontrolne - izolacja to bardzo ważny element walki z rozprzestrzenianiem się wirusa. Mundurowi apelują do mieszkańców o rozsądek i stosowanie się do obowiązujących przepisów!

Policja kontroluje miejsca, w których mogą grupować się mieszkańcy - 03.2020 · fot. KMP Tychy


Tyscy policjanci kontrolują miejsca, w których mogą grupować się mieszkańcy. Z uwagi na zagrożenie transmisją koronawirusa, takie nieodpowiedzialne zachowanie może stanowić nawet śmiertelne zagrożenie.

W ciągu pięciu ostatnich dni policjanci skontrolowali łącznie ponad 350 razy parki, place zabaw, ulice i popularne miejsca wypoczynkowe. Mundurowi szczególnie przyglądają się także respektowaniu przepisów w środkach komunikacji publicznej, sprawdzając autobusy, trolejbusy i busy. Do tej pory kontroli takich było także ponad 350. Natrafiono na 15 osób, które zlekceważyły wprowadzone ograniczenia w czasie panującej epidemii, naruszając przepisy wynikające z Rozporządzenia Ministra Zdrowia. Kilkanaście przypadków zostało udokumentowanych i przekazanych do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, a także do weryfikacji w postępowaniu sprawdzającym w zespole do spraw wykroczeń wydziału prewencji, pod kątem niestosowania się do warunków kwarantanny.

Policjanci nadają przez megafony komunikaty o konieczności zachowania bezpieczeństwa, pozostania w domach i ograniczenia kontaktów z innymi osobami:

"Szanowni Państwo, tu Policja.

W związku z ogłoszoną w Polsce epidemią koronawirusa prosimy, aby dla własnego bezpieczeństwa pozostać w domach. Jeżeli niezbędne jest opuszczenie miejsca zamieszkania, należy unikać bezpośredniego kontaktu z innymi osobami, zachowując dystans co najmniej 2 metrów. Prosimy o niegrupowanie się, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Apelujemy - zostańcie w domach. To od odpowiedzialnej postawy każdego z nas, nie tylko dzisiaj i jutro, ale także przez cały czas trwania epidemii, zależy zdrowie i życie nasze oraz najbliższych."


- Przypominamy, że obowiązek pozostania w domu nie dotyczy dojazdu do pracy, czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich, jak zakup jedzenia, lekarstw, czy opieki nad bliskimi - zwracają uwagę policjanci. - Pamiętając o tym, że wprowadzone obostrzenia mają nam wszystkim pomóc w walce z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, stosujmy się do wszelkich zaleceń! Bądźmy ostrożni i stosujmy się do nowych zasad!

Wszyscy objęci kwarantanną powinni pamiętać, jaka odpowiedzialność na nich ciąży. Nie przestrzegając jej zasad, mogą się przyczynić do czyjejś choroby, a nawet śmierci. Zgodnie z nowymi przepisami - za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi kara grzywny do 30 tys. zł, którą nakłada Powiatowy Inspektor Sanitarny. Ponadto osoby, które nie zastosują się do zaleceń, muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną, wynikającą z treści art. 116 Kodeksu wykroczeń, który mówi o nieprzestrzeganiu nakazów przez nosiciela choroby. W tym przypadku grzywna może sięgać 5 tys. zł. Jeśli natomiast miejsce izolacji opuści osoba, u której potwierdzono zakażenie, może jej grozić zarzut z art. 161 Kodeksu karnego, czyli narażenia innych osób na zakażenie. Za to przestępstwo grozi kara 1 roku więzienia.

BM / tychy.info, źródło: KMP Tychy

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj