tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 28 marca 2020

Aktywny senior w domu - filmiki z ćwiczeniami

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj

Rusza program profilaktyczny Krajowej Izby Fizjoterapeutów i Ministerstwa Zdrowia "Aktywny senior w domu". Powstał specjalny YouTubowy kanał z propozycjami bezpiecznych i łagodnych ćwiczeń dla osób starszych do wykonywania w domu!

senior
W domu też można ćwiczyć! · fot. rawpixel


Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny, w związku z wprowadzonym stanem epidemii, zalecają seniorom, żeby nie przebywali w miejscach publicznych, aby uniknąć zakażenia koronawirusem. Jednak już kilka dni bez ruchu, może spowodować trudne do odwrócenia konsekwencje dla całego organizmu, dlatego Krajowa Izba Fizjoterapeutów i Ministerstwo Zdrowia przygotowały program profilaktyczny "Aktywny senior w domu". Jest to zestaw kilkunastu bezpiecznych ćwiczeń, które seniorzy mogą wykonać w domu.

Przymusowe pozostawanie w domach może spowodować znaczne ograniczenia aktywności fizycznej, a to - zwłaszcza dla osób starszych - może powodować trudne do odwrócenia konsekwencje dla całego organizmu. Warto więc skorzystać z zestawu kilkunastu bezpiecznych ćwiczeń, które ułatwią funkcjonowanie w trudnych chwilach epidemii. Ćwiczenia zostały przygotowane przez fizjoterapeutów, na co dzień pracujących z pacjentami geriatrycznymi, neurologicznymi czy kardiologicznymi.

Ćwiczenia są łatwe do wykonania dla każdego i nie wymagają specjalistycznego sprzętu, tylko zwykłych przedmiotów np. krzesło czy parapet. To ważne, bo w sytuacji epidemii seniorzy często nie mają dostępu do sprzętu sportowego czy przyrządów. Prezentowane ćwiczenia są bezpieczne.

Konieczne jest zachowanie kilku prostych zasad: stabilne buty, wybranie powierzchni, która nie jet śliska i ubioru, który nie krępuje ruchów.

Ćwiczenia będą publikowane na specjalnej stronie fizjoterapiaporusza.pl/aktywny-senior oraz na YouTubie Ministerstwa Zdrowia.
Od poniedziałku, 23 marca, każdego dnia na podanej stronie pojawi się jeden film z ćwiczeniem, wraz z komentarzem eksperta oraz wskazówkami dotyczącymi liczby powtórzeń czy tempa. Cała seria kilkunastu filmów będzie dostępna dla każdego i bezpłatnie.

W trosce o zdrowie Polek i Polaków Ministerstwo Zdrowia rekomenduje, aby, pomimo przebywania w warunkach domowych, utrzymać stałą aktywność fizyczną. Codzienny regularny ruch pozwala zachować większą sprawność oraz przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu immunologicznego.Ponadto ćwiczenia fizyczne zmniejszają̨ ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych, wpływają̨ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia upadków oraz poprawiają funkcjonowanie poznawcze. Eksperci, którzy przygotowali program zalecają, aby zaprezentowane działania profilaktyczne stały się codziennym punktem dnia, nie tylko w czasie stanu zagrożenia epidemicznego.

Zachęcamy do ruchu w swoim domu! #Zostanwdomu!

ar / tychy.info
źródło: Ministerstwo Zdrowia

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Koronawirus

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Koronawirus" podaj