Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 18 marca 2020
  • 23 marca 2020

Produkcja w fabryce Fiata wstrzymana do 10 kwietnia

Do 10 kwietnia wydłużono okres wstrzymania produkcji fabryki Fiat Chrysler Automobiles (FCA) w Tychach. Pracownicy zmuszeni są korzystać z urlopów lub otrzymują tzw. postojowe. To decyzja podjęta po porozumieniach z organizacją związkową. O wydłużeniu czasu zawieszenia produkcji dyrekcja FCA poinformowała w poniedziałek, 23 marca. Wcześniej postój miał trwać do 27 marca.

FCA Poland, Comau Poland
Fabryka FCA w Tychach zawiesza produkcję w dniach 16 marca do 10 kwietnia z powodu pandemii koronawirusa · fot. FCA Poland


Zatrudniająca ponad 2 tysiące osób fabryka samochodów Fiat Chrysler Automobiles, zawiesiła produkcję, podobnie jak większość europejskich zakładów produkcyjnych tego koncernu. Przypomnijmy, że działanie tyskiej fabryki zawieszono początkowo w dniach 16-17 marca. Trwały wówczas czynności dezynfekcyjne. Teraz zdecydowano się na dłuższe wstrzymanie produkcji.

W poniedziałek, 23 marca zdecydowano się na wydłużenie okresu wstrzymania produkcji do 10 kwietnia.

Komunikat dyrekcji FCA Poland S.A. z dnia 23 marca


Dyrekcja FCA Poland informuje, że z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa, zmuszona jest do dalszego wydłużenia okresu tymczasowego zawieszenia działalności produkcyjnej w okresie od 30 marca do 10 kwietnia.

W powyższym okresie pracownikom, którzy nie będą świadczyć pracy, zostanie udzielony zaległy urlop wypoczynkowy, w następnej kolejności pracownikom tym zostanie zaproponowana możliwość skorzystania z urlopu bieżącego lub innych zwolnień od pracy przewidzianych przepisami prawa. W pozostałych przypadkach, jeżeli pracownik był gotów do wykonywana pracy, przysługiwać będzie wynagrodzenie za czas przestoju.

W dalszym ciągu w dniach zawieszenia działalności produkcyjnej będzie pracował wyłącznie niezbędny personel wskazany przez bezpośrednich przełożonych. Personel ten pracować będzie w całkowitym poszanowaniu norm oraz rozporządzeń rządowych stosując równocześnie wszelkie środki bezpieczeństwa i higieny wdrożone od samego początku wybuchu pandemii wirusa SARS-CoV-2.

Z upoważnienia Dyrektora Personelu i Organizacji FCA Poland S.A.,
Włodzimierz Galas


Wcześniej, 17 marca wydano podobny komunikat o zawieszeniu działalności produkcyjnej fabryki w dniach od 16 do 27 marca.

Komunikat dyrekcji FCA Poland S.A. z dnia 17 marca


Dyrekcja FCA Poland S.A. informuje, że z uwagi na rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 zmuszona jest do wydłużenia okresu tymczasowego zawieszenia działalności produkcyjnej. Tymczasowe zawieszenie działalności, które będzie obowiązywać w dniach od 16 do 27 marca, jest kontynuacją wdrażania kompleksowego zestawu działań w odpowiedzi na stan wyjątkowy spowodowany padnemią COVID-19. Na mocy podpisanego porozumienia z organizacjami związkowymi funkcjonującymi w FCA Poland S.A. Ustalono co następuje:

a) w dniach od 16 do 20 marca:
  • Dyrekcja udziela pracownikom zaległych urlopów wypoczynkowych;
  • Pracownikom nieposiadającym zaległych urlopów wypoczynkowych zostanie zaproponowana możliwość skorzystania z bieżącego urlopu wypoczynkowego lub udzielenia innych zwolnień od pracy przewidzianych przepisami prawa.
  • W pozostałych przypadkach - jeżeli pracownik był gotów do wykonywania pracy - przysługiwać będzie wynagrodzenie na czas przestoju.


b) Dni od 23 do 27 marca (5 dni) ustala się dniami urlopu zbiorowego
W dniach tymczasowego zawieszenia działalności produkcyjnej pracował będzie wyłącznie niezbędny personel, którego obecność związana jest z koniecznością natury technicznej i organizacyjnej. Personel ten pracować będzie w całkowitym poszanowaniu norm oraz rozporządzeń rządowych, stosując równocześnie wszelkie środki bezpieczeństwa i higieny wdrożone od samego początku wybuchu pandemii wirusa SARS-CoV-2.

Na obszarze całego FCA Poland S.A. przeprowadzone zostaną specjalne działania odkażające obszar pracy, a w szczególności części wspólne, strefy odpoczynku, szatnie oraz toalety. Działania te będą kontynuowane przez cały okres wstrzymania działalności produkcyjnej.

Z upoważnienia Dyrektora Personelu i Organizacji FCA Poland S.A.,
Włodzimierz Galas


Komisja Zakładowa WZZ "Sierpień 80" FCA Poland S.A. odpowiada, że przepisy mówią jasno, że jeśli pracodawca ustali ze związkami zawodowymi rozwiązanie w postaci wykorzystywania urlopów przez pracowników, można je wprowadzić. W przypadku FCA wszystkie organizacje związkowe miały zgodzić się na tę opcję. Komisja argumentuje również, że rząd nie nakazał i nie zapewnił innych możliwości firmie - czytamy w odpowiedzi Komisji Zakładowej na jej stronie na portalu Facebook.

ar / tychy.info, źródło: Grupa FCA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.