tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 21 marca 2020
  • 19 kwietnia 2020

Rozliczenia PIT: trwa kampania "Zostaw 1% w Tychach"

W tym roku deklarację PIT będzie można złożyć do 31 maja. Jeśli jeszcze nie rozliczyliście się z fiskusem, zachęcamy do przekazania 1 % podatku tyskim organizacjom.1% to część podatku dochodowego, który można przekazać organizacji pożytku publicznego. Podatek tak czy inaczej musimy zapłacić państwu, ale mamy możliwość bezpośredniego zadecydowania do kogo trafi część tego podatku. W tym zakresie tak jakby „pomagamy” ministrowi finansów w dystrybucji środków publicznych. Jeśli nie wpiszemy w nasz PIT numeru KRS wybranej organizacji, to nasz 1% trafi do „wspólnego worka”, o którego przeznaczeniu decyduje rząd i sejm.

1% to część, która musi wrócić do państwa, ale w tym wypadku państwo pozwala nam zadecydować do kogo te pieniądze trafią. Ponieważ z prawno-podatkowego punktu widzenia nie są to „nasze osobiste” środki finansowe, dlatego 1% nie jest darowizną, którą każdy może dobrowolnie wyłożyć z własnej kieszeni. 1% przysługuje tylko i wyłącznie organizacjom pożytku publicznego, a darowiznę, w jakiejkolwiek kwocie, można przekazać różnym podmiotom - organizacjom i instytucjom. Darowizna może być odliczona od podstawy opodatkowania, zmniejsza więc kwotę odprowadzanego podatku dochodowego, natomiast 1% nie zmniejsza podatku dochodowego płaconego przez podatnika.

Dla kogo można przekazać 1%?1% możemy przekazać organizacjom pożytku publicznego (OPP). Organizacja pozarządowa lub inny podmiot, który chciałby uzyskać status OPP musi go uzyskać sądownie oraz spełnić dodatkowe wymagania. Nie wszystkie OPP mogą korzystać z przywileju otrzymywania 1%. Oprócz rejestracji w sądzie i informacji o nadaniu statusu OPP organizacje muszą dotrzymać obowiązku sprawozdania się. Tylko rozliczone organizacje mogą zostać wpisane na rejestr OPP uprawnionych do otrzymywania wpłat z 1%. Na tym wykazie nie zamieszcza się organizacji w stosunku, do których rozpoczęto procedurę likwidacji lub ogłoszono upadłość.

Organizacje pożytku publicznego, które otrzymają pieniądze z 1%, muszą je wykorzystać wyłącznie na prowadzenie działalności pożytku publicznego. Informację, na co zostały spożytkowane środki z 1%, organizacja ma obowiązek umieścić w swoim sprawozdaniu.

Aktualny wykaz tyskich OPP znajdziesz na: razemtychy.pl/ngo/zostaw-1-w-tychach

Jak przekazać 1%?W pierwszej kolejności należy wybrać organizację, której chcemy przekazać nasz 1% podatku. Może bliski naszemu sercu jest sport lub kultura, a może pomoc innym, ochrona zdrowia lub opieka nad zwierzętami. W Tychach działa wiele organizacji na rzecz, które można wesprzeć. Dobrze jest zapoznać się z celami danej organizacji i zapisać sobie jej numer z Krajowego Rejestru Sądowego, tzw. KRS. To właśnie te kilka cyfr należy wpisać w jedną z rubryk naszego rozliczenia podatkowego. Jeżeli podatnik wypełnia deklarację PIT-37 i PIT-38 za pomocą elektronicznego formularza to podpowie on nam numer KRS organizacji, której przekazaliśmy 1% w ubiegłym roku. Oczywiście ta rubryka podlega edycji, więc każdego roku mamy możliwość zmiany decyzji komu chcemy przekazać nasz 1%.

Realna pomocW 2019 roku organizacje pożytku publicznego, które zgodnie z KRS mają swoją siedzibę w Tychach uzyskały 1 927 017,85 zł. To ponad 917 tysięcy więcej niż w roku 2018.

ar / tychy.info, źródło: UM Tychy

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.