Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 18 marca 2020

Szczególne zadania tyskich policjantów w czasie epidemii

Tyscy policjanci, poza swymi codziennymi zadaniami, realizują też czynności wynikające z potrzeb mieszkańców w czasie epidemii, a także pilnują respektowania nowych przepisów. Mundurowi codziennie wyruszają do osób objętych kwarantanną. Sprawdzają czy przebywają one w wyznaczonych miejscach. Kontrolują też, czy do ograniczeń i przepisów stosują się właściciele firm i lokali. Działania te mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

koronawirus
Policja dba o porządek i przestrzeganie przepisów w czasie epidemii - 17.03.2020 · fot. KMP w Tychach


Jednym z wielu zadań policjantów jest kontrola osób przebywających na kwarantannie. Kontakt z tymi osobami oczywiście realizowany jest w sposób bezpieczny dla obu stron. Policjanci będą też zbierać informacje o tym, czy osoba objęta decyzją o kwarantannie stosuje się do postanowień tej decyzji. Jeśli okaże się, że nie, informacja taka zostanie przekazana do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który jest organem władnym do nałożenia na taką osobę kary, która może wynosić nawet 5 tysięcy złotych. Ponadto wobec takiej osoby prowadzone będą czynności w związku z popełnieniem przez nią wykroczenia. Mandat może wynieść nawet 500 zł. Za oddalenie się z miejsca wyznaczonego przez osobę, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem grozi kara jednego roku więzienia.

Kolejnym zadaniem policjantów jest kontrola, czy przedsiębiorcy - właściciele firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych stosują się do ograniczeń nałożonych na nich rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 marca w sprawie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego. Jeśli nie - poniosą oni odpowiedzialność przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Za niedostosowanie się do zarządzeń grozi kara grzywny lub nagany.

koronawirus
Policjanci zostali wyposażeni w środki ochrony osobistej · fot. KMP w Tychach


Wszyscy policjanci wyruszający do służby zostali zapoznani z ryzykiem, jakie podejmują i procedurami, które pozwalają to ryzyko zmniejszyć. Zostali również wyposażeni w środki ochrony osobistej.
Czynności kontrolnych dokonywać będą wyłącznie policjanci umundurowani. Policja prosi o zgłaszanie wszelkich przypadków prób podszywania się pod funkcjonariuszy i apeluje o nieotwieranie takim osobom drzwi. W przypadku wątpliwości pamiętajmy, że możliwa jest telefoniczna weryfikacja tożsamości funkcjonariusza. Wszelkie numery kontaktowe komendy i podległych jej jednostek znajdują się na stronie internetowej KMP w Tychach, stronie BIP KMP oraz w aplikacji Moja Komenda.

- Apelujemy do wszystkich tyszan o stosowanie się do wydanych zakazów i zaleceń - ten trudny czas to dla nas wszystkich wielka próba postaw społecznych i odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale i pozostałych członków naszej społeczności - podkreślają tyscy policjanci.

ar / tychy.info, źródło: KMP Tychy

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.