tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 17 marca 2020

Archiwum fotografii miasta - Muzeum Miejskie na czas epidemii

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

"ABC - Architektura Bliżej Ciebie. Tychy 1951-1989. Archiwum fotografii miasta" to wirtualna mapa-archiwum fotografii architektury ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach. W cyfrowym, internetowym archiwum zdjęć miasta znajdziemy dziewięćset zdjęć ośmiu fotografów. To blisko czterdzieści lat historii tyskiej architektury. Do poczytania będą również eseje znanych pisarzy i publicystów.

Reklama

Muzeum Miejskie w Tychach


Jeśli chcecie przenieść się w przestrzeni (choć wirtualnie) i w czasie, do Tychów z lat 1951-1989, to Muzeum Miejskie w Tychach poleca swoją wirtualną mapę-archiwum do znalezienia pod adresem: http://www.abc.tychy.pl. Tam w archiwum fotografii miasta znajdziecie dziewięćset zdjęć ośmiu fotografów i blisko czterdzieści lat historii tyskiej architektury! A do tego do poczytania eseje Olgi Drendy (prowadzącej facebookowy fanpage Duchologia), Jana Łypa (mieszkańca Tychów), Agnieszki Ociepy-Weiss (Dział Historii Miasta Muzeum Miejskiego w Tychach), dr. Patryka Oczki (Dział Sztuki Muzeum Miejskiego w Tycach), Krzysztofa Olechnickiego (kierownik Zakładu Badań Kultury w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu), Wojciecha Wilczyka (fotografa, członka Związku Polskich Artystów Fotografików).

Jak korzystać z tej strony i w pełni wykorzystać jej wszystkie funkcjonalności?
Wszystkiego można się dowiedzieć w filmie instruktażowym:To projekt zrealizowany przez Muzeum Miejskie w Tychach we współpracy z Fundacją Kultura Obrazu. Projekt bada związki fotografii i topografii, a zgromadzone w kolekcji zdjęcia traktuje jak dane wizualne. Zbiór fotografii z lat 1951-1989 zaprezentowany w formie mapy pozwala eksplorować, w jaki sposób miasto rozwijało się w myśl ówczesnych koncepcji architektonicznych, założeń urbanistycznych i wytycznych estetycznych. Jak budynki, mała architektura, rzeźby czy zieleń miejska stały się znaczącymi elementami krajobrazu, także społecznego. Zachęca także do poszukiwań na własnym podwórku: jak przebiega proces zagospodarowania przestrzennego w czasie, jak architektura kształtuje wspólnoty miejskie, jakich informacji dostarcza fotografia? Wśród autorów zdjęć: Michał Cała, Andrzej Czyżewski, Stanisław Kasperowicz, Ireneusz Kaźmierczak, Zygmunt Kubski, Marek Nowicki, Krzysztof Pilecki i Zygmunt Wieczorek.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Cyfrowa.

Budynki internatu i sali gimnastycznej Technikum Budowlanego i Szkoły Rzemiosł Budowlanych im. Stefana Franciszaka
Budynki internatu i sali gimnastycznej Technikum Budowlanego i Szkoły Rzemiosł Budowlanych im. Stefana Franciszaka · fot. Zygmunt Kubski / archiwum Muzeum Miejskiego w Tychach


Na powyższej fotografii Budynki internatu i sali gimnastycznej Technikum Budowlanego i Szkoły Rzemiosł Budowlanych im. Stefana Franciszaka (obecnie Zespół Szkół nr 5) przy ul. F. Engelsa (obecnie ul. Edukacji) na os. E. Przed budynkami szkoły stara zabudowa wiejska oraz teren zielony, w miejscu których w przyszłości powstanie Basen Kryty i Stadion Miejski. Po prawej stronie fragment Skweru Niedźwiadków oraz budynek mieszkalny. W oddali widoczna Elektrociepłownia. fot. Zygmunt Kubski, Tychy, ok. 1962 r.

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj