Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 11 marca 2020

Kierowcy autobusów i trolejbusów nie sprzedają biletów w pojazdach

Zawieszenie sprzedaży biletów przez kierowców na dwa tygodnie od 12 marca, regularna obsługa przystanków „na żądanie” oraz dodatkowe wietrzenie pojazdów - to niektóre z kolejnych działań podjętych przez Zarząd Transportu Metropolitalnego, których celem jest zapobieganie zakażeniu koronawirusem.

kasownik, autobus, ztm
fot. ZTM


Dziś ZTM wydał kolejne dyspozycje przewoźnikom. Operatorom zalecono regularną obsługę wszystkich przystanków - również tych „na żądanie”. Dzięki temu minimalizowana jest liczba dotknięć przez pasażerów przycisków. Ponadto kierowcom i motorniczym zarekomendowano dodatkowe wietrzenie pojazdów - poprzez otwieranie wszystkich drzwi na co najmniej minutę przed odjazdem z początkowego przystanku.

ZTM przygotowuje się również do działań obejmujących przeprowadzanie dodatkowej dezynfekcji automatów biletowych. Szczególna uwaga poświęcona będzie najczęściej dotykanych przez pasażerów elementów urządzeń, czyli ekranowi, klawiaturze, rynnie (gdzie wydawane są bilety papierowe i reszta) oraz wlotowi na monety.

Dotychczas ZTM zalecił operatorom mycie pojazdów ze szczególną dokładnością oraz wprowadzenie automatycznego otwierania wszystkich drzwi autobusów, tramwajów i trolejbusów podczas obsługi przystanków. Ponadto organizator komunikacji miejskiej zintensyfikował kontrole czystości pojazdów oraz przystąpił do realizacji akcji informacyjnej - w pojazdach oraz Punktach Obsługi Pasażera wywieszone zostały plakaty informujące pasażerów o tym, jak zapobiegać zakażeniu. Z takimi samymi informacjami można zapoznać się również w mediach społecznościowych ZTM.

Podsumowanie działań w związku z koronawirusem podjętych przez ZTM:
  • zawieszenie sprzedaży biletów w pojazdach na dwa tygodnie (od 12.03),
  • mycie pojazdów przeprowadzane przez operatorów ze szczególną dokładnością,
  • wzmożona kontrola czystości pojazdów,
  • zalecenie automatycznego otwierania wszystkich drzwi,
  • realizacja akcji informacyjnej (plakaty w pojazdach oraz POP, media społecznościowe),
  • decyzja o przeprowadzaniu dodatkowego czyszczenia automatów biletowych,
  • regularna obsługa przystanków „na żądanie”,
  • dodatkowe wietrzenie pojazdów

ar / tychy.info, źródło: Zarządu Transportu Metropolitalnego

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.