Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 6 marca 2020

Oszuści wyłudzili 20 i 50 tysięcy złotych metodą „na policjanta”

Skoordynowane działania policjantów oraz współpraca z rodziną pozwoliła zapobiec przekazaniu oszustom 20 tys. złotych. Na szczęście 51-latka nie straciła pieniędzy, choć o mały włos wręczyłaby gotówkę przestępcom. Uwierzyła w historię fałszywego policjanta i zagrożonych pieniądzach na koncie. Niestety, kolejne dwie kobiety straciły oszczędności swojego życia, dając oszustom 20 tysięcy oraz 50 tysięcy złotych.

policja, zatrzymanie, kajdanki
fot. KMP Tychy


O dużym szczęściu może mówić 51-letnia kobieta, która o mały włos przekazała swoje oszczędności przestępcom. Robiła dokładnie to, co usłyszała w słuchawce. Wybrała pieniądze z banku, nie rozłączała się i pojechała do Katowic, gdzie miało dojść do przekazania gotówki. Na szczęście zaangażowane dyżurnych oraz skoordynowane działania policjantów we współpracy z rodziną pozwoliły na udaremnienie przestępczego procederu.

Niestety, w kolejnych dwóch przypadkach seniorki straciły oszczędności swojego życia, dając wiarę fałszywym policjantom. W jednym przypadku łupem oszustów padło 20 tysięcy złotych, a w drugim 50 tysięcy złotych.

Policja po raz kolejny przestrzega przed oszustami podszywającymi się za funkcjonariuszy policji. Niestety pomimo licznych apeli w mediach, a także przekazywanych przez funkcjonariuszy, w dalszym ciągu dochodzi do wyłudzeń. Pamiętajmy: zawsze weryfikujmy takie sytuacje i nie działajmy pod wpływem presji czasu. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, kontaktujmy się z rodziną czy z policjantami.

Kiedy słyszymy w słuchawce rzekomego „policjanta”, usypiamy swoją czujność i wierzymy, że telefon uchroni nas przed stratą pieniędzy. Dając bezgraniczną wiarę osobom po drugiej stronie słuchawki, narażamy się na utratę oszczędności. Oszuści są bardzo wiarygodni. Zabraniają rozłączać telefonu, mówią o porobionych dokumentach tożsamości, czy o zagrożonych środkach na koncie w banku. Podają dokładne instrukcje co robić, gdzie jechać i co mówić w banku.

Policja zwraca się z apelem, zwłaszcza do osób młodych: informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy lub podaje się za policjanta. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

ar / tychy.info, źródło: KMP Tychy

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.