tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 4 marca 2020
  • 7 marca 2020

Nie będzie dotacji na kotły węglowe. Na co będą przyznawane pieniądze?

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Tychach" podaj

Zamiana dotyczy programu, w ramach którego mieszkańcy Tychów mogli otrzymać z budżetu gminy 5 tys. zł na wymianę nieekologicznych pieców/kotłów węglowych do 4 klasy, uruchomionego we wrześniu 2018 roku. Stanowi on uzupełnienie realizowanego w mieście Programu Ograniczenia Niskiej Emisji i będzie w dalszym ciągu realizowany, ale już na innych zasadach.

Kocioł, piec, palenie
Nie będzie dotacji na kotły węglowe w Tychach · fot. UG Pawłowice


- Przyjęty przez Radę Miasta Tychy regulamin programu nie przewiduje dotacji na jakiekolwiek nowe kotły na paliwo stałe, nawet 5 klasy. Dotacje będzie można uzyskać na wymianę kotłów węglowych na kotły gazowe, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne i podłączenie się do ciepła systemowego - mówi Anna Warzecha, naczelnik Wydziału Komunalnego, Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Tychy.

Zmiana ta spowodowała zakończenie naboru wniosków o udzielenie dotacji na wymianę kotłów węglowych na węglowe, realizowanych w ramach tego programu. - Dogłębnie przeanalizowaliśmy temat, problemem nie są tylko stare piece, ale również niskiej jakości węgiel. Wydaliśmy już kilkadziesiąt milionów złotych na programy niskoemisyjne, a wciąż mamy problem z jakością powietrza. Czas na kolejne działania, które przyczynią się do poprawy jakości powietrza w mieście i zdrowia mieszkańców - mówi Aneta Moczkowska, zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

Urzędnicy w Tychach podkreślają także wzrost świadomości mieszkańców Tychów. W 2018 roku wniosków w ramach tego programu wpłynęło 29, z czego większość (17 wniosków) dotyczyła wymiany na kotły węglowe 5 klasy rok później, w 2019 roku - wniosków złożono 71, ale proporcje się odwróciły - 46 wniosków dot. kotłów gazowych, a 25 kotłów węglowych.

- O zanieczyszczonym powietrzu informują różne instytucje i samorządy, na alarm biją organizacje pozarządowe, a o zagrożeniach związanych ze smogiem mówią lekarze. Mieszkańcy są więc coraz bardziej świadomi i zależy im na tym, by oni i ich bliscy oddychali czystszym powietrzem. Obserwujemy malejące zainteresowanie mieszkańców źródłami ciepła na paliwa stałe, a coraz więcej osób myśli o innym niż węgiel sposobie ogrzewania domu. Chcemy im w tym pomóc - dodaje Aneta Moczkowska.

W Tychach realizowany jest także Program Ograniczenia Niskiej Emisji (nabór został zakończony 20 grudnia ubiegłego roku, złożone wnioski będą realizowane do końca 2021 roku). Urząd miasta pracuje obecnie nad kolejnym programem mającym wpływ na jakość powietrza atmosferycznego w naszym mieście. Przez ostatnie 4 lata, od 2016 roku gmina przyznała 991 dotacji na zakup i montaż kotłów na paliwa stałe nowej generacji.

Gmina rozszerzyła także sieć czujników monitorujących jakość powietrza w mieście. Trzy nowe urządzenia zostaną zainstalowane w dzielnicy Mąkołowiec (ul. Wronia, przy skrzyżowaniu z ul. Makołowską) , w dzielnicy Koźlina (ul. Ziębia) oraz w dzielnicy Cielmice (ul. Jedności, skwer w rejonie skrzyżowania z ul. Targiela). W sumie w Tychach zainstalowane są 22 czujniki. Dane są dostępne w aplikacji oraz na stronie internetowej www.airly.eu .

BM / tychy.info, źródło: UM Tychy

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Tychach" podaj