tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 14 lutego 2020
  • 16 lutego 2020

Rodzina z Ukrainy chciała zamieszkać w Tychach. Piotr groził jej "maczetą"

Ukraińska rodzina z dwójką dzieci poszukiwała w Tychach mieszkania do wynajęcia. Pod ogłoszeniem pojawił się komentarz pana Piotra, a w nim groźby. "Zrobię im krwawy Śląsk" zapowiedział. Wpisem zajął się Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, a sprawą zajmować będzie się prokuratura.

Reklama

"Niech wydupiają do siebie albo kupię maczete i zrobię im krwawy Śląsk jak oni Wołyń." - to komentarz Piotra pod ogłoszeniem rodziny z Ukrainy z 2 dzieci. Szukają mieszkania do wynajęcia w Tychach. Mężczyzna wpisu dokonał podpisując się imieniem i nazwiskiem. Z opisu pod profilem dowiadujemy się również, że jest pracownikiem Kopalni Węgla Kamiennego Ziemowit.

Piotr, Ośrodek Rasizm
fot. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych


- Piotr chciałby mordować ukraińskie dzieci. Takich jak Piotr są tysiące. Nauczono ich nienawidzić. Potem w sądzie powtarzają, że nie wiedzieli, a w ogóle to o co chodzi, przecież jest wolność słowa - grzmi Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

OMZRiK stawia pytanie o to, czy Ukraińcy mogą czuć się bezpieczni w nowym miejscu, czy czują się witani i akceptowani.

Ośrodek przypomina, że znieważanie i nawoływanie do nienawiści z powodu pochodzenia, lub narodowości to przestępstwo. - Nie bez powodu - jak wskazują badania socjologiczne i historia XX wieku słowa są pierwszym stopniem piramidy nienawiści. Po nich następuje wykluczenie, dehumanizacja, fizyczne ataki. Słowa nienawiści ostatecznie prowadziły do eksterminacji. Dlatego stawiamy tamę już na samym początku, nie czekamy na dalsze efekty - wyjaśniają reakcję.

- Przypadek Piotra trafia do prokuratury, podobnie jak wiele innych przypadków, którymi codziennie się zajmujemy - poinformował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

new / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.