tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 11 lutego 2020

XIII Tyski Festiwal Monodramu: Lach, Bohosiewicz, Grabowski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Mały" podaj

Kilka dni temu ruszył nabór do XIII Tyskiego Festiwalu Monodramu MOTYF, podczas którego oprócz spektakli mistrzowskich, wykonywanych przez luminarzy sztuki aktorskiej, będzie okazja zaprezentować swój monodram.

Reklama

XIII Tyski Festiwal Monodramu „MoTyF 2020” odbędzie się w dniach 26-29 marca. Celem Festiwalu jest pobudzanie aktywności twórczej zarówno aktorów niezawodowych, jak i profesjonalnych; propagowanie monodramów szczególnie cennych dla dorobku teatru i sztuki aktorskiej; konfrontacja dorobku artystycznego niezależnych zespołów teatralnych oraz aktorów zawodowych. Festiwal, z uwagi na formułę prezentacji konkursowych, panele dyskusyjne, warsztaty aktorskie prowadzone przez uznane autorytety w dziedzinie teatru oraz spektakle mistrzowskie, ma charakter edukacyjny.

Zgłoszenia przyjmowane są do 28 lutego, informacja o zakwalifikowanych spektaklach zostanie opublikowana 9 marca. Oceny prezentacji festiwalowych dokona Jury pod przewodnictwem profesora Mikołaja Grabowskiego, który w trakcie Festiwalu zaprezentuje monodram mistrzowski pt.: „Audiencja II” na podstawie tekstu Bogusława Schaeffera.

Podczas Festiwalu przyznana zostanie nagroda główna - „Wielki Wóz Tespisa”. Łączna pula nagród pieniężnych wyniesie 12.000 zł brutto. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 29 marca na scenie Teatru Małego w Tychach podczas Gali Finałowej Festiwalu.W programie Festiwalu znalazły się spektakle mistrzowskie:„Tancerka” - 26 marca, godz. 18.00

„Tancerka” to przedstawienie szczególne. Impulsem oraz inspiracją do powstania spektaklu stało się opowiadanie znakomitej, współczesnej polskiej pisarki, Laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018, Olgi Tokarczuk; jego dramaturgiczna wersja to z kolei dzieło Artura Pałygi. Nad tekstem „Tancerki” i jego przeniesieniem na scenę w OTLiA pochyliły się aktorki Opolskiego Teatru Lalki i Aktora - Mariola Ordak-Świątkiewicz, która zajęła się jego reżyserią oraz Barbara Lach - odtwórczyni głównej roli.

Starsza kobieta, tancerka, wspomina swoje życie, przeżywa raz jeszcze emocje związane ze swoimi bliskimi, szczególnie z ojcem. Odnajdywanie w życiu sensu, dobra, porozumienia to dramatyczny, ale nie pozbawiony ciepła i humoru proces, który obserwujemy na scenie.

Przedstawienie adresowane do widzów dorosłych i młodzieży wpisuje się swoją problematyką w świat złożonych, psychologicznych, rodzinnych i emocjonalnych międzyludzkich relacji. „Tancerka” jest przejmującą, teatralną opowieścią o mijającym czasie, o sztuce, o miłości i o pamięci.

Tuż po spektaklu w Pokoju Edukacji Twóczej (za kawiarnią Belfegor) odbędzie się spotkanie z udziałem aktorki, Barbary Lach, podczas którego każdy widz będzie mógł podzielić się swoimi wrażeniami lub podjąć rozmowę na tematy, których „Tancerka” dotyka.

"Tancerka"
"Tancerka" · fot. Teatr Mały Tychy


„Chodź ze mną do łóżka” - 27 marca, godz. 17.30

„Chodź ze mną do łóżka” to doskonały monodram Soni Bohosiewicz, która z błyskotliwą inteligencją opowiada o przeszłości swojej bohaterki i trudnej rzeczywistości, w której przyszło jej żyć. Jest to przejmująca, ciepła, wzruszająca, ale i bardzo zabawna sztuka, która z pewnością zachwyci nawet najbardziej wyszukanego widza.

Spektakl przez ponad dwa sezony gościł na deskach Teatru Polonia Krystyny Jandy.

Rola za występ w monodramie przyniosła Soni Bohosiewicz Różę Gali 2014 w kategorii „Teatr”.

„Chodź ze mną do łóżka”
„Chodź ze mną do łóżka” · fot. Teatr Mały Tychy


„Audiencja II” - 27 marca, godz. 20.30

Audiencja II - legendarny monodram Bogusława Schaeffera, utwór pełen improwizacji, zaskakujących zwrotów akcji i wciągający do uczestnictwa całą publiczność, przekształcając się w „teatr w teatrze”. Wciągająca i trzymająca w napięciu „komedia” w wykonaniu teatralnego wirtuoza Mikołaja Grabowskiego!

Podczas specyficznie schaefferowskiego wykładu o nowej muzyce, z surrealistycznym epizodem sennym pośrodku utworu, aktor-prelegent najpierw wygłasza monolog o sztuce i kondycji artysty we współczesnym świecie, by następnie przejść do odważnego i nieobliczalnego happeningu z widzami, którzy stają się czynnym uczestnikiem zdarzenia. Pozorna przypadkowość wydarzeń widowiska i jego żywiołowość gwarantują wyborną zabawę i śmiech do łez.

Tekst wybitnego kompozytora, muzykologa i dramaturga Bogusława Schaeffera jest przewrotnym wykładem z teorii muzyki, w którym dociekanie absolutu w kategoriach klasycznej estetyki brutalnie się zderza z kabotyńskimi zagrywkami, balansowaniem na krawędzi trywialności, autoironii i wyzywającym brakiem sensu. Słowem, to Schaeffer w całej okazałości, bez jednoznacznych odpowiedzi i ze wszystkimi obsesjami!

To także rzadka okazja do zobaczenia w akcji aktora, reżysera, dyrektora wielu znakomitych scen w Polsce, Mikołaja Grabowskiego, który to jako pierwszy się podjął próby zainscenizowania i zagrania Audiencji II.

"Audiencja II"
"Audiencja II" · fot. Teatr Mały Tychy


Bilety na spektakle mistrzowskie do nabycia w kasie Teatru Małego oraz na stronie http://www.ticketportal.pl.

BM / tychy.info

źródło: Teatr Mały

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Mały

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Mały" podaj