tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 3 lutego 2020
  • 9 lutego 2020

Koniec z jednorazowymi naczyniami. Urząd Miasta rezygnuje z plastiku

- Koniec z jednorazowymi plastikowymi sztućcami, kubkami czy talerzykami. Rezygnujemy też z zamawiania plastikowych butelek z wodą - informuje Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Reklama

dystrybutor wody
Na urzędowych korytarzach pojawiły się dystrybutory podpięte do wody z sieci wodociągowej RPWiK · fot. UM Tychy


Butelki PET zastąpiła woda z sieci wodociągowej i szklane zwrotne butelki, a plastikowe kubki dostępne przy automatach na wodę - kubki papierowe. - Średnio w roku zużywano w urzędzie miasta ponad 18 tysięcy plastikowych kubków. Korzystali z nich urzędnicy, ale przede wszystkim osoby przychodzące do urzędu załatwić jakąś sprawę czy wziąć udział w spotkaniu. Od stycznia w nowych dystrybutorach są już kubki papierowe, a uczestnicy spotkań korzystają ze szklanek, a nie plastikowych kubeczków - mówi Aneta Luboń-Stysiak, Sekretarz Miasta Tychy.

Na urzędowych korytarzach pojawiły się dystrybutory podpięte do wody z sieci wodociągowej RPWiK. Można skorzystać z zimnej bądź ciepłej wody. Dystrybutory zastąpiły 18-litrowe plastikowe zbiorniki na wodę, z których korzystano do tej pory oraz 1,5 litrowe butelki z wodą. - Nie możemy pozostać obojętni na alarmujące dane naukowców. Plastik jest szkodliwy dla naszego zdrowia i bardzo zanieczyszcza środowisko dlatego zmiana naszych nawyków jest konieczna. Zaczynamy od siebie - urzędu miasta. Na korytarzach zamontowano już nowe urządzenia, zachęcam wszystkich odwiedzających urząd do korzystania z tych dystrybutorów - woda w nich jest zdrowa i bezpieczna do picia - zachęca Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

W sumie w budynkach, w których mieści się Urząd Miasta oraz Straż Miejska, zamontowano 18 dystrybutorów. Zgodnie z przyjętym przez Radę Europy prawem, od 2021 roku kraje członkowskie UE będą musiały zakazać stosowania jednorazowych produktów z plastiku (talerzy, słomek, patyczków higienicznych), które mogą mieć swoje zamienniki.

BM / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.