tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 31 stycznia 2020
  • 2 lutego 2020

Kościół pw. Ducha Świętego został nowym tyskim zabytkiem!

8 stycznia uprawomocniła się decyzja o wpisie do rejestru zabytków województwa śląskiego, kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego. Kościół został objęty ochroną wraz z dzwonnicą i otoczeniem.

Zwiedzanie i ciekawostki związane z kościołem p.w. Ducha Świętego - 23.03.2019 · fot. Andrzej Grynpeter / tychy.info


- Wojewódzki Konserwator Zabytków uznał, że stopień zachowania wartości historycznych, artystycznych i naukowych kościoła uzasadnia objęcie go ochroną - mówi Igor Śmietański, zastępca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej. - Mamy to szczęście, że na terenie miasta powstał jeden z najwybitniejszych budynków sakralnych zrealizowanych po II wojnie światowej w Polsce - dodaje.

Na jego wyjątkowość złożyły się talenty i pomysły dwóch twórców: architekta Stanisława Niemczyka i artysty Jerzego Nowosielskiego, którzy połączyli elementy różnych tradycji. - Architekt odwołał się do symbolu starotestamentowego namiotu oraz do górnośląskich sobót, czyli podcieni otaczających kościoły drewniane, w fenomenalny sposób wykorzystał też cegłę, drewno i żelbet, zaprojektował także wyposażenie kościoła. Artysta natomiast wykonał dekoracje inspirowane malarstwem bizantyńskim o bogatej, symbolicznej kolorystyce. W efekcie powstała niezmiernie ciekawa budowla sakralną, która zachwyca - mówi Anna Syska, miejski Konserwator Zabytków w Tychach.

W rejestrze zabytków województwa śląskiego Tychy do tej pory było sześć tyskich obiektów: Browar Książęcy, Browar Obywatelski, Huta Paprocka, pałac myśliwski, kościół św. Marii Magdaleny oraz willa przy ul. Damrota.

BM / tychy.info
źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.