tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 25 stycznia 2020

Jaki rower treningowy wybrać do domu? Porady i wskazówki przy wyborze

Materiał partnera:

Stacjonarny rower treningowy to doskonała alternatywa dla tradycyjnych jednośladów - zwłaszcza gdy pogoda nie zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Jak wybrać rower treningowy, żeby spełnił nasze oczekiwania?

Jaki rower treningowy wybrać do domu? Porady i wskazówki przy wyborze


Wybierz rodzaj roweruProducenci rowerów treningowych oferują 3 podstawowe typy urządzeń:

  • rowery pionowe,
  • rowery poziome,
  • rowery spinningowe.


Rowery pionowe to klasyczne modele, które najbardziej przypominają tradycyjne jednoślady. Urządzenia tego typu poprawiają wydolność całego organizmu i angażują do pracy mięśnie ud, podudzi oraz pośladków. Trening na rowerze pionowym to doskonały sposób na efektywne cardio i zrzucenie tkanki tłuszczowej. Modele tego typu nie są jednak polecane dla osób, które mają problemy z kręgosłupem. W takim wypadku o wiele lepiej sprawdzą się rowery poziome, na których trening wykonuje się w pozycji prawie leżącej. Rowery dostępne w sklepie Prosportowy.pl są wyposażone w oparcie, co zapewnia maksymalną wygodę w czasie ćwiczenia. Podczas treningu angażowane są również mięśnie brzucha. Dla zwolenników wyczerpujących treningów zaprojektowano natomiast rowery spinningowe, które umożliwiają najbardziej intensywne ćwiczenia. Sylwetka osoby trenującej jest pochylona do przodu.

Mechanizm oporu - dlaczego jest ważny?Wybierając rower treningowy do domu, warto także zastanowić się nad rodzajem oporu, który pozwala uzyskać maksymalne rezultaty treningu. Na rynku dostępne są urządzenia wyposażone w opór mechaniczny, magnetyczny oraz elektromagnetyczny. Mechanizm oporu mechanicznego posiadają najprostsze urządzenia, przeznaczone np. dla osób początkujących. Opór regulowany jest pokrętłem. Z kolei rowery z mechanizmem magnetycznym są bardziej zaawansowane i pozwalają na większe zróżnicowanie oporu, a tym samym - dostosowanie go do indywidualnych potrzeb użytkownika. Rowery tego typu są ciche i dyskretne. Osobom zaawansowanym można z kolei polecić modele z oporem elektromagnetycznym, które są wyposażone w wiele dodatkowych programów treningowych.

Jaki rower treningowy wybrać do domu? Porady i wskazówki przy wyborze


Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?Rower treningowy powinien posiadać rolki transportowe, które ułatwią przenoszenie do z miejsca na miejsce. Jest to szczególnie przydatne w przypadku, kiedy ćwiczymy w domu i chcemy schować urządzenie lub ustawić je przed telewizorem. Warto też wybierać modele monitorujące różne parametry treningu - dystans, czas czy spalone kalorie.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat sprzętu fitness do domu, sprawdź również inny artykuł: „Bieżnia elektryczna a bieganie na dworze - czy to jest to samo?".