tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 10 stycznia 2020
  • 19 stycznia 2020

Ranking "Perspektyw": jak wypadły licea i technika z Tychów?

Portal edukacyjny "Perspektywy" ogłosił najnowsze rankingi liceów i techników. W najlepszej "pięćsetce" ogólnopolskiego zestawienia liceów znalazła się tylko jedna placówka z Tychów - I Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego. Nauczyciele i uczniowie Technikum nr 2 również mogą mówić o sukcesie, bowiem szkoła zajęła 10. miejsce w województwie!

Technikum nr 2 w Tychach
Technikum nr 2 w Tychach · fot. https://zs2.tychy.pl


- Głównym kryterium rankingowym w klasyfikacji liceów i techników są wyniki matury, zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych. W połączeniu z kryterium opartym na sukcesach szkół w olimpiadach oraz - w przypadku techników - z wynikami egzaminów zawodowych, daje to zestaw obiektywnych i sprawdzalnych kryteriów oceny. Kryteria te zostały uwzględnione w rankingu z różnymi wagami, adekwatnymi do ich znaczenia w ocenie pracy szkoły - tłumaczą twórcy rankingu.

Ranking liceówZgodnie z postanowieniem Kapituły, licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W zestawieniu znalazły się:
  • I LO im. Leona Kruczkowskiego - 184. miejsce w kraju, 20. miejsce na Śląsku
  • IV LO - 579. miejsce w kraju, 66. miejsce na Śląsku
  • II LO z Oddz. Integrac. im. Cypriana K. Norwida - 692. miejsce w kraju, 87. miejsce na Śląsku
  • III LO im. Stanisława Wyspiańskiego - +1000. miejsce w kraju, 121. miejsce na Śląsku


Co warte odnotowania, w tegorocznej edycji rankingu najlepszym liceum w Polsce zostało Uniwersyteckie LO w Toruniu. Z kolei w naszym województwie pierwsze miejsce zajęło V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej.

I LO im. Leona Kruczkowskiego
I LO im. Leona Kruczkowskiego · fot. I LO im. Leona Kruczkowskiego


Ranking technikówW przypadku techników brano pod uwagę cztery kryteria. Oprócz trzech podstawowych, obowiązujących w rankingu liceów, znaczenie miały także wyniki egzaminów zawodowych. W tym zestawieniu znalazły się:
  • Technikum nr 2 w ZS nr 2 - 75. miejsce w kraju, 10. miejsce na Śląsku
  • Technikum nr 4 im. H. i K. Wejchertów - 172. miejsce w kraju, 25. miejsce na Śląsku
  • Technikum nr 3 w ZS nr 4 - +500. miejsce w kraju, 99. miejsce na Śląsku


W skali kraju w tej kategorii najlepsze okazało się Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1 w Warszawie, natomiast w województwie śląskim najwyżej oceniono Technikum nr 1 w ZS Techniczno-Informatycznych z Gliwic.

Jak tyskie szkoły wypadały w Rankingu Perspektyw w ostatnich latach? Sprawdźcie w artykułach poniżej:BM / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.