Praca Tychy Praca Tychy

tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 10 stycznia 2020
  • 13 stycznia 2020

Zwiększają świadomość i pomagają w likwidacji barier

Z inicjatywy mieszkańców w Tychach realizowany jest program „Łamacz barier”, którego zadaniem jest zwiększenie świadomości mieszkańców i pomoc w likwidacji barier architektonicznych w budynkach wielorodzinnych czy budynkach użyteczności publicznej.

wózek, niepełnosprawność


Pomysłodawczynią tyskiego projektu "Łamacz barier" jest Stanisława Krzyżek. - Pomysł na ten projekt wziął się stąd, że sama na co dzień opiekuję się osobą niepełnosprawną mieszkającą na 3 piętrze. Ta pani ma ponad 80 lat i właściwie nie ma szans na wyjście z domu, więc montaż windy byłby dla niej i jej sąsiadów (połowa mieszkańców bloku, w którym mieszka to seniorzy) szansą na wyjście na zewnątrz i zobaczenie czegoś więcej niż ściany własnego mieszkania - mówi Stanisława Krzyżek.

Pani Stanisława w tym roku chciałaby złożyć wniosek w programie, od października ubiegłego roku (wtedy ruszył projekt) spotyka się z seniorami w klubach seniora, spółdzielniach i rozmawia o „Łamaczu barier”, by zwiększyć świadomość mieszkańców na temat możliwości pozyskania środków na ich usunięcie.

- Celem programu jest przede wszystkim samodzielność. Chodzi o to, by seniorzy czy osoby niepełnosprawne nie musiały się zmagać się z barierami w przestrzeni publicznej i prosić o pomoc nawet w prostych sytuacjach, np. podczas wychodzenia z domu, wizyty w urzędzie czy przy wsiadaniu do autobusu. W projekcie „Łamacz barier” mówimy o tym, że są dziś możliwości pozyskania środków na ten cel i pomagamy likwidować bariery architektoniczne - mówi Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych.

W programie mogą wziąć udział wszystkie podmioty będą właścicielami budynków m. in. spółdzielnie mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, wspólnoty mieszkaniowe, różne instytucje i osoby fizyczne posiadające wielorodzinne budynki mieszkalne.

Inicjatywa społeczna „Łamacz barier” jest realizowana w Tychach w oparciu o projekt „Poznaj sąsiada - wspólne działanie w praktyce” współfinansowanego z budżetu Miasta Tychy w ramach Programu Rewitalizacji dla Miasta Tychy. Środki na likwidację barier można pozyskać z projektu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju i BGK "Dostępność plus", w ramach którego Bank Gospodarstwa Krajowego udziela preferencyjnych pożyczek (oprocentowanie roczne wynosi 0,15%) na likwidację takich barier. Projekt realizowany jest w trybie „ciągłym”.

Pytanie na temat projektu można kierować na adres: lamacz.barier@op.pl. Szczegóły na temat projektu „Dostępność plus” można znaleźć: www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-europejskie-bez-barier/dostepnosc-plus/o-programie/

BM / tychy.info, źródło: UM Tychy

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.