tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 31 grudnia 2019
  • 1 stycznia 2020

Podsumowanie 2019 roku. Jakie były najpopularniejsze tematy?

Dobiegł końca 2019 rok. Minione dwanaście miesięcy obfitowało w wiele ważnych wydarzeń. Niektóre cieszyły, inne wzbudzały smutek. Dziś prezentujemy te najważniejsze, najczęściej czytane oraz najchętniej komentowane informacje.

Reklama

Podsumowanie 2019 roku


Od 1 stycznia 2019 roku organizatorem komunikacji miejskiej na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii stał się Zarząd Transportu Metropolitalnego, który zastąpił dotychczasowych organizatorów komunikacji w regionie, czyli KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry.

Pierwszy autobus w barwach Metropolii we flocie PKM Tychy
Pierwszy autobus w barwach Metropolii we flocie PKM Tychy · fot. PKM Tychy


W minionym roku potwierdziły się informacje dotyczące planowanej rozbudowy Gemini Park Tychy. Na nowej powierzchni ma powstać wielosalowe kino, nowoczesna strefa kids play oraz kolejne restauracje. W planach są także nowe otwarcia sklepów oraz inwestycje, zwłaszcza w infrastrukturę rekreacyjną.W pierwszym kwartale 2019 roku Rada Miasta Tychy przyjęła uchwały o utworzeniu jednostek pomocniczych - osiedli "Anna", "Glinka 1", "Stare Tychy" oraz "Suble-Glinka", a także Osiedle „Family”, „Żwaków” i „Mąkołowiec”.

rynek w tychach
Utworzono jednostkę pomocniczą miasta Tychy - Osiedle „Stare Tychy" · fot. naddachami.pl


W kwietniu rozpoczął się ogólnopolski strajk nauczycieli, do którego przyłączyły się poszczególne placówki z Tychów. Związki zawodowe walczyły o wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Pomimo strajku w szkołach podstawowych przeprowadzono egzamin ósmoklasisty, zaś w gimnazjach - egzaminy gimnazjalne.

27 kwietnia Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesił ogólnopolski strajk i zarekomendował nauczycielom prowadzenie włoskiego protestu. Nauczyciele mieli ograniczyć się do prowadzenia lekcji.Prawo i Sprawiedliwość ze zdecydowaną przewagą wygrało majowe wybory do Parlamentu Europejskiego. W naszym mieście najwięcej głosów otrzymała Koalicja Europejska (41,26%). Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowało 40,59%. Trzecie miejsce zajęła Wiosna Roberta Biedronia z 7,03-procentowym poparciem. Frekwencja w Tychach wyniosła 50,81%.Na przełomie maja i czerwca na Stadionie Miejskim w Tychach rozgrywane były Mistrzostwa Świata U20. Turniej okazał się wielkim sukcesem i promocją miasta na całym świecie. Osiem spotkań na żywo z trybun Stadionu Miejskiego oglądało ponad 50 000 kibiców. Ostatni mecz Włoch-Mali na żywo widziało 11 567 widzów.Nowa strategia głównego właściciela centrum "City Point Tychy" - spółki ALTA S.A. przyniosła pierwsze efekty - do grona najemców dołączyła niemiecka sieć „KIK”, z kolei przedłużenie okresu najmu zaowocowało tym, że sieć „Multikino” może działać w „City Point Tychy” przez kolejne 12 lat.

City Point Tychy
Więcej sal w Multikinie oraz nowy najemca w City Point Tychy · fot. materiały prasowe


Od lipca mieszkańcy Tych mogli wypożyczać rowery miejskie w Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju, a także dojeżdżać tam jednośladami obsługiwanymi przez Nextbike. Dzięki integracji rowery standardowe można było wymieniać między stacjami w miastach bez żadnych konsekwencji.

Tyski Rower Miejski na Placu Baczyńskiego - 31.05.2017
Rowerem miejskim z Tychów można było dojechać do Pszczyny i Goczałkowic · fot. BM / tychy.info


Zarząd Tesco Polska zdecydował o zamknięciu na terenie całego kraju 8 sklepów typu hipermarket i dwóch mniejszych punktów handlowych. Jednym z nich jest sklep w Tychach. Przyczyną drastycznego rozwiązania była nierentowność likwidowanych placówek.

tesco
TESCO w Tychach do zamknięcia


Jesienią o Tychach znów zrobiło się głośno w całej Polsce, a to za sprawą utalentowanej tyszanki Agnieszki Smoleń, która zachwyciła jurorów programu The Voice Of Poland.13 października ponownie wybraliśmy osoby reprezentujące nasze interesy w Sejmie i Senacie. Siedmioro kandydatów, mieszkańców Tychów, było w gronie osób, które ubiegały się o nasze poparcie. Posłem na Sejm RP został Michał Gramatyka z Koalicji Obywatelskiej.

Frekwencja wyborcza w Tychach wyniosła 66,85%. Mieszkańcy miasta najchętniej głosowali na kandydatów z Prawa i Sprawiedliwości.Rok 2019 był także czasem, kiedy zmagaliśmy się ze smogiem. I choć Tychy nie znalazły się w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast, nie mogliśmy oddychać czystym powietrzem. Tyska młodzież postanowiła zawalczyć o poprawę tego stanu i dwukrotnie zorganizowała strajk klimatyczny. Urzędnicy również podjęli stosowne działania m.in. przekazano oczyszczacze powietrza dla tyskich przedszkoli oraz utworzono łąki antysmogowe.

Smog w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Tychach" podaj


W 2019 roku nie brakowało również wydarzeń kulturalnych i imprez sportowych. Wśród najpopularniejszych znalazły się: Finał WOŚP, Hokej z Gwiazdami, Święto Miasta Tychy, Holi Festival, Nightskating Tychy, Port Pieśni Pracy, Rock na Plaży, Festival Disco Polo, Kulinarny Ogień dla Świetlikowa oraz Tyski Jarmark Bożonarodzeniowy.

BM / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.