tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 23 grudnia 2019

W Parku Jaworek nasadzonych zostanie ponad 450 drzew

Grudzień za oknem, a w tyskim Parku Jaworek trwa sadzenie drzew. Jest to możliwe dzięki sprzyjającej nasadzeniom aurze. W sumie w parku zostanie posadzonych ponad 450 drzew, ze względu na dużą skalę i zakres prac będzie to wykonywane etapami.

Reklama

Nowe drzewa w Parku Jaworek
Nowe drzewa w Parku Jaworek · fot. Sylwia Witman / UM Tychy


Na początek w parku pojawi się 200 nowych drzew - brzóz, jarzębów, głogów czy klonów. Całość projektu nasadzeń została podzielona na etapy i sektory. Trwają nasadzenia w trzech z siedmiu ustalonych sektorach parku.

- Realizowany obecnie pierwszy etap prac obejmuje wyłącznie nasadzenia drzew - 207 sztuk z 453 zaplanowanych w projekcie. Wśród nich: 28 jednopniowych brzóz brodawkowatych, 28 sztuk wielodniowych brzóz brodawkowatych, 38 jarzębów pospolitych, 28 głogów jednoszyjkowych „Bicolor”, 29 klonów polnych, 25 klonów polnych „Red Shine”, 22 sosen czarnych i 9 świerków serbskich - wylicza Agnieszka Lyszczok, dyrektor Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych w Tychach.

W następnych etapach posadzone zostaną również krzewy soliterowe. Są to okazałe krzewy wielopniowe, odznaczające się swoją sylwetką i rozmiarem na tle innych. W sumie zaplanowano ich 207 sztuk.

- Chcemy zmienić oblicze tego parku, stworzyć atrakcyjne miejsce do wypoczynku i rekreacji mieszkańców. Powstanie tam przestrzeń dla spacerowiczów i osób lubiących wypoczywać wśród zieleni. Oczywiście nie znikną obecne już sportowe obiekty, pojawi się także wodny plac zabaw, który z pewnością będzie jedną z największych atrakcji coraz gorętszych dni lata, ale przykładamy szczególną dbałość o walor przyrodniczy tego projektu - mówi Aneta Moczkowska, zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

Inwestycja jest także odpowiedzią na zmiany klimatyczne i przyrodnicze. Dlatego jak zapewniają tyscy urzędnicy, z coraz większą troską będą podchodzić do terenów zielonych, warunków dla bioróżnorodności, bioretencji i oczywiście, jak w tym przypadku - drzew. W Parku Jaworek pojawią się jednak nie tylko drzewa.

- Oprócz roślinności wysokiej, park wzbogacą niższe warstwy rabat bylinowych (planowanych 3056 sztuk) oraz łąka kwietna, która ukwieci blisko 4 tysiące metrów kwadratowych - mówi dyrektor Lyszczok.

Dzieląc cały obszar na strefy, uwzględniono dotychczasowe sposoby użytkowania, istniejące obiekty i graniczącą zabudowę mieszkaniową. W północnej części nasadzenia spełnią rolę izolacji (głównie dźwiękowej, ale też widokowej) pobliskich bloków od planowanego w tym miejscu wodnego placu zabaw (obecnie trwa jego projektowanie).

Co ciekawe, korzenie wszystkich sadzonych w Parku Jaworek drzew będą schowane w tzw. balotach.

- Baloty chronią korzenie przed uszkodzeniami mechanicznym, ale również utrzymują je w ziemi, w której drzewo rosło do momentu przesadzenia. Drzewa takie są szkółkowane czyli przesadzane kilka razy w inne miejsce, co pozwala zmniejszyć bryłę korzeniową na czas zmian. Celem takich zabiegów jest odpowiedni rozrost młodych korzeni, które będą w stanie pobierać składniki pokarmowe z gleby - wyjaśnia Katarzyna Palka z Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych w Tychach.

Baloty pozostają na bryłach korzeniowych po zasadzeniu drzewa w docelowe miejsce. Odsłaniana jest jedynie jego górna część. Korzenie przerastają balot nawet dopiero po kilku latach, kotwicząc ostatecznie drzewo w gruncie i umożliwiając mu swobodne pobieranie wody. Przez ten okres drzewo wymaga szczególnej troski - drzewom z Parku Jaworek zapewni ją Tyski Zakład Usług Komunalnych.

BM / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.