Wiadomości

  • 19 grudnia 2019
  • wyświetleń: 1185

Jak pomóc dziecku przygotować się do egzaminu?

Materiał partnera:

Maturzystów i ósmoklasistów za kilka miesięcy czekają ważne egzaminy. Od ich wyników będzie zależało, czy młody człowiek dostanie się na wymarzone studia, a w przypadku ósmoklasistów do dobrego liceum lub technikum.

Jak pomóc dziecku przygotować się do egzaminu?


Każdy egzamin wiąże się stresem. Może jeszcze teraz uczniowie tak bardzo go nie odczuwają, ale im bliżej egzaminów, stres będzie coraz większy. Stres udziela się także rodzicom, którzy zastanawiają się, jak ich pociecha poradzi sobie na egzaminie.

Pozytywne nastawienieBardzo ważne jest pozytywne nastawienie. Trzeba wspierać dziecko, zapewniać, że da sobie radę, że w nie wierzymy.

Plan nauki i systematyczna pracaWarto doradzić dziecku, aby ułożyło sobie plan nauki. Najlepiej uczyć się codziennie. Zdecydowanie łatwiej jest przyswajać małe porcje materiału niż raz czy dwa razy w tygodniu powtarzać kilka działów. Nie wolno odkładać niczego na później. To spowoduje tylko nawarstwienie materiału i jednocześnie niepotrzebny stres i obawy, że nie zdąży się ze wszystkim. Tylko systematyczna nauka przyniesie efekty.

Dodatkowe zajęciaJeżeli wiemy, że kompetencje naszej pociechy nie są wystarczające, poszukajmy wsparcia. Jeszcze jest czas, by zapisać dziecko na zajęcia przygotowujące do egzaminu czy na korepetycje.

RepetytoriaWarto zaopatrzyć dziecko w repetytoria, np. z serii Teraz matura w przypadku maturzystów. Pomogą usystematyzować wiedzę. Postarajmy się też, by uczeń rozwiązywał jak najwięcej arkuszy egzaminacyjnych z poprzednich lat.

Spokojne miejsce do naukiTrzeba też stworzyć dziecku odpowiednie miejsce do nauki z daleka od hałasów, od telewizora, komputera. Zadbajmy o spokój w gronie rodzinnym. Kłótnie i konflikty w rodzinie powodują, że dziecko przejmuje się problemami rodzinnymi i nie jest w stanie skupić się na nauce. W miejscu nauki powinien panować ład i porządek.

OdpoczynekTrzeba zadbać o odpoczynek dziecka. Ciągłe siedzenie nad książkami na pewno nie sprawi, że uczeń lepiej przyswoi wiedzę. W żadnym wypadku nie wolno uczyć się kosztem snu. Odpowiednia ilość snu, zjedzenie śniadania każdego dnia doda uczniowi energii.

W ciągu dnia też trzeba znaleźć czas na relaks. Wyjście na spacer, ćwiczenia fizyczne, spotkanie z koleżanką lub z kolegą, rozmowa z bliską osobą to sposoby, które poprawią samopoczucie ucznia.

Należy wykazać zainteresowanie pracą swej pociechy, nie wolno jednak przeszkadzać w nauce wchodząc co chwila do pokoju, gdyż to przeszkadza w skupieniu się na nauce.