Wiadomości

  • 8 grudnia 2019
  • wyświetleń: 1022

W Tychach możesz skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej

Do końca 2018 roku z nieodpłatnej pomocy prawnej mogły korzystać osoby, które spełniały określone warunki. Sytuacja uległa jednak zmianie i to na lepsze! Od 1 stycznia br. znowelizowane przepisy umożliwiają korzystanie z tej formy pomocy każdej osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów płatnej porady prawnej. Tego typu wsparcie jest także dostępne w Tychach. Jak to wygląda w praktyce?

Nowe przepisy - zwiększenie dostępu do pomocy prawnej

Jak podkreśla mec. Agnieszka Modrzejewska-Potaczek, nowe przepisy znacznie ułatwiają dostęp do bezpłatnych porad. - System jest teraz bardziej elastyczny i obejmuje także te osoby, które w ramach wcześniej obowiązujących przepisów, nie spełniały wymogów określonych przez ustawę - podkreśla radczyni prawna, pracująca w jednym z punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, prowadzonym przez Stowarzyszenie Sursum Corda.

Jak uzyskać wsparcie?

Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie się na wizytę. Następnie należy przyjść w umówionym dniu i godzinie na spotkanie z prawnikiem, do punktu w wybranej miejscowości. - Musimy pamiętać, że na podstawie nowych przepisów, złożenie oświadczenia, że nie ma się możliwości poniesienia kosztów płatnej pomocy prawnej jest niezbędnym warunkiem skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej. Dlatego każda wizyta zaczyna się podpisaniem tego dokumentu - zaznacza mec. Agnieszka Modrzejewska-Potaczek.

Dobra informacja jest taka, że zakres świadczonych porad prawnych jest dość szeroki i obejmuje m.in. sprawy z zakresu prawa administracyjnego, rodzinnego, cywilnego, karnego, prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, prawa podatkowego, spadkowego, rzeczowego, a także prawa do opieki zdrowotnej. Nieodpłatna pomoc nie obejmuje kwestii związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, za wyjątkiem przygotowania do jej rozpoczęcia.

- Przychodząc do punktu nieodpłatnej pomocy prawnej możemy liczyć na poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym oraz o przysługujących prawach i obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym. Prawnik może wskazać sposób rozwiązania problemu prawnego lub przygotować projekt pisma w tych sprawach, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym. W przypadku trudnej sytuacji finansowej otrzymamy projekt pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w różnych rodzajach postępowań. Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje także mediacje - mówi Renata Czerwińska, koordynująca pomoc prawną w Stowarzyszeniu Sursum Corda.

W przypadku gdy przedstawiony problem nie może być rozwiązany w całości albo części, w szczególności gdy nie ma wyłącznie charakteru prawnego, adwokat lub radca prawny poinformuje o możliwościach uzyskania innej stosownej i darmowej pomocy w wyspecjalizowanych jednostkach.

Lokalizacje Punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w Tychach:

Punkt prowadzony przez Stowarzyszenie SURSUM CORDA:
  • Plac Św. Anny 4, lok. 102, od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-16.00


Pozostałe punkty:
  • Wielofunkcyjny Budynek Usługowy „Balbina Centrum”, ul. Barona 30, 43-100 Tychy, lokal nr 212 piętro I, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-13.00
  • Urząd Miasta Tychy, Al. Niepodległości 49, 43-100 Tychy, pokój nr 317, piętro III, od poniedziałku do środy oraz piątek w godzinach 12.00-16.00, czwartek w godzinach 13.00-17.00


Lokalizacje Punktów Nieodpłatnej Pomocy Obywatelskiej w Tychach:
  • Plac Św. Anny 4, lok. 102, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-12.00
  • Wielofunkcyjny Budynek Usługowy „Balbina Centrum”, ul. Barona 30, 43-100 Tychy, lokal nr 212 piętro I, od poniedziałku do piątku w godzinach 13.00-17.00


Harmonogram pracy punktów na terenie Miasta Tychy dostępny na stronie http://www.umtychy.pl. Rejestracja na wizyty pod telefonem (32) 776-32-07 lub przez Internet: npp@umtychy.pl.

BM / tychy.info

źródło: UM Tychy

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.