Wiadomości

  • 5 grudnia 2019
  • wyświetleń: 1179

Fizjoterapia kobiet w ciąży i połogu - jakie korzyści może przynieść pacjentce?

Materiał partnera:

Ciąża to okres dość wymagający dla kobiecego organizmu. Zmianie ulega jej postawa, a powiększający się brzuszek może powodować dyskomfort związany z nietrzymaniem moczu, bólami w okolicy krzyżowo-lędźwiowej czy z opuchlizną nóg. Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna i dlaczego warto wybrać się do specjalisty z zakresu ruchu?

Fizjoterapia kobiet w ciąży i połogu


Dlaczego warto udać się do fizjoterapeuty?Wśród najczęstszych przyczyn wizyt ciężarnych kobiet u fizjoterapeutów wymienia się objawy związane z bólem kręgosłupa, rozejściem mięśnia prostego brzucha czy z nietrzymaniem moczu. W każdej z tych dolegliwości pomóc może fizjoterapeuta (Olsztyn ma bogatą bazę specjalistów, którzy udzielą fachowej pomocy). Zwykle kobiety interesują się spotkaniem dopiero wtedy, gdy objawy te wystąpią. Warto jednak pamiętać, że ćwiczenia wykonywane pod okiem fachowca już na wstępie mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych przypadłości.

Dyskomfort związany ze zmieniającym się ciałem i pojawiający się w okresie ciąży ból to nie jedyne wskazanie do odwiedzin specjalisty. Warto dobrze poznać swoje ciało i przygotować się do samego porodu. Nie musi istnieć żaden problem zdrowotny, żeby pojawić się w gabinecie fachowca od ruchu. Z roku na rok świadomość kobiet związana z własnym ciałem i zdrowiem jest - na szczęście - coraz większa. Stąd też coraz większe zainteresowanie fizjoterapią uroginekologiczną, która pozwala dobrze przygotować się do ciąży, porodu oraz powrotu do formy już po okresie połogu. Odpowiednia praca z ciałem pod okiem specjalisty umożliwi przejście przez cały proces gładko. Pozwoli też ograniczyć do minimum ryzyko powstania niedogodności związanych z urazami krocza.

W jaki sposób można pozbyć się niechcianych dolegliwości?Pierwsze spotkanie stanowi konsultacja uroginekologiczna. To wtedy ciężarna otrzymuje pierwsze zalecenia dotyczące codziennych nawyków. W okresie ciąży powiększa się jama brzuszna, rozciągają się mięśnie i zmienia się również środek ciężkości ciała. Mogą wystąpić również nieznaczne problemy z oddychaniem, związane z powiększającym się brzuchem, który może naciskać na klatkę piersiową.

Rozejście mięśni brzucha w ciąży - co z tym począć?Każda kobieta w końcowym etapie ciąży (w okolicy 37. tygodnia) doświadcza rozejścia się mięśnia prostego brzucha. W przypadku niektórych pań może się to zadziać nawet dużo wcześniej. U kobiet w ciąży przejawia się niewielkim stożkiem. Obserwując tego typu problem u siebie, warto udać się do specjalisty - fizjoterapeuta Szczecin może wesprzeć przyszłą mamę w poradzeniu sobie z tą częstą przypadłością.